To pieniądze przyznane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Będą przeznaczone na realizację programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej. Osoby bezrobotne mogą już składać wnioski na różne sposoby wsparcia.
Wśród propozycji są szkolenia i kursy dla osób młodych, poniżej 30 roku życia. – Planujemy w tym roku przeszkolić prawie 300 osób, które będą mogły uzyskać dzięki temu konkretne kwalifikacje i kompetencje na rynku pracy – wyjaśnia w rozmowie z Radiem ESKA Lublin Monika Różycka-Górska z Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie. – Szkolenia muszą się kończyć egzaminem zewnętrznym, np. egzaminem czeladniczym. Mogą to być kursy spawalnicze, obsługi wózków widłowych czy inne, które dają konkretny dokument. A ten pomaga potem w procesie szukania pracy.
Na pomoc liczyć mogą też pracodawcy. – Zapraszamy również pracodawców, którzy są zainteresowani otrzymaniem refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego czy też otrzymaniem dofinansowania wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego po 50 roku życia – dodaje Różycka-Górska. – Dodatkowo pracodawcy mogą składać wnioski o organizację prac interwencyjnych oraz organizację staży dla osób bezrobotnych.
Na koniec grudnia 2019 r. w Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie zarejestrowanych było 9040 osób bezrobotnych. Tak małej liczby osób zarejestrowanych nie odnotowano od ponad 20 lat. Szczegóły wszystkich form wsparcia można znaleźć na stronie muplublin.praca.gov.pl.