Bezkarnie rozpruwają misie i gniotą grzechotki. Dla specjalistów z Lublina to codzienność

i

Autor: Mateusz Kasiak Bezkarnie rozpruwają misie i gniotą grzechotki. Dla specjalistów z Lublina to codzienność

Bezkarnie rozpruwają misie i gniotą grzechotki. Dla specjalistów z Lublina to codzienność [AUDIO]

2018-05-29 13:52

  Rozpruwają i palą misie, gniotą grzechotki, niszczą samochody. Wszystko po to, aby nasze dzieci były nie tylko zadowolone z prezentów, ale przede wszystkim bezpieczne. W lubelskim laboratorium zabawki przechodzą specjalistyczne testy i próby wytrzymałości.

Laboratorium Badania Zabawek w Lublinie to specjalistyczna i jedyna w Polsce jednostka, która sprawdza oraz kontroluje zabawki i akcesoria dziecięce dostępne na naszym rynku. Placówka mieści się przy ulicy Ceramicznej 8a. Testy wykonywane są przez cały rok, jednak w okresie bożonarodzeniowym czy przed Dniem Dziecka, pracy jest zdecydowanie więcej.

>>> Lubelskie: Kierowca wyrzucił psa w trakcie jazdy! W sieci zawrzało

>>> Lubelskie: 57-latek zginął pod kołami ciągnika, który prowadził

– Mamy zabawki różnego typu. Od wózków dla lalek, przez pluszaki, po zabawki wytwarzające dźwięki – mówi Anna Kozak, dyrektor Specjalistycznego Laboratorium Badania Zabawek w Lublinie.

Proces kontroli zabawek

Badania są złożone i wymagają pracy wielu specjalistów, m.in. chemików i fizyków. – Wykonujemy przede wszystkim badania mechaniczne zabawek, badania fizyczne, badania palności, a także badanie migracji pierwiastków, które zaliczane jest do badań chemicznych – dodaje Kozak.

>>> Ranking najlepszych uczelni w Polsce. Jak wypadły lubelskie? [WYNIKI]

Kreatywność dzieci nie zna granic, dlatego zabawki poddawane są różnym próbom. Są rozciągane, skręcane, kruszone, a nawet palone. Choćby po to, żeby sprawdzić, czy dziecko będzie miało czas na odrzucenie palącego się pluszaka. Co istotne, do laboratorium nie trafiają zabawki po wyprodukowaniu, ale te obecne już na rynku, których bezpieczne użytkowanie budzi wątpliwości. Zabawki uznane za zagrażające dziecku wycofuje się ze sprzedaży.

>>> Lublin: Pielęgniarki dostaną podwyżki. Finał „protestu” przy al. Kraśnickiej

Każdy produkt musi mieć oznaczenie z sugerowanym wiekiem dziecka, dla którego jest przeznaczona. Jeśli mamy wątpliwości czy zabawka jest bezpieczna, należy powiadomić Inspekcję Handlową, która skieruje ja do lubelskiego laboratorium.

Posłuchaj jak wygląda kontrola zabawek! Sprawdzili to reporterzy Radia ESKA Lublin.


>>> „Terytorialsi” z Lubelszczyzny będą pilotować drony bojowe! [AUDIO, ZDJĘCIA, WIDEO]

Kiedy produkt uznany jest za bezpieczny, ponownie trafia do sklepu. Można go kupić i cieszyć się już tylko zabawą. Choć obecnie w sklepach dominują zabawki elektroniczne, a dzieci, nawet kilkuletnie, wolałyby dostać smartfona, te klasyczne nadal są w modzie. Żołnierzyki, samochody, lalki, klocki i oczywiście pluszowe misie. Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, spytaliśmy mieszkańców Lublina o ulubione, wymarzone i szczególnie zapamiętane zabawki z dzieciństwa. Posłuchaj!


>>> Dłużej poczekamy na pociągi do Chełma czy Dęblina. Dlaczego? [AUDIO]

Zobacz TO WIDEO: