Aktywny implant szansą dla cierpiących na niedosłuch. Innowacyjne badania lubelskich naukowców [AUDIO, WIDEO]

2019-01-29 18:41

Lubelscy naukowcy chcą pomóc osobom cierpiącym na niedosłuch. Politechnika Lubelska we współpracy z Uniwersytetem Medycznym bada wpływ aktywnego implantu ucha środkowego na przewodzenie dźwięku do ucha wewnętrznego. Pozytywne wyniki to szansa dla pacjentów.

mat. ilustracyjny

i

Autor: Archiwum serwisu mat. ilustracyjny

Może to zwiększyć skuteczność zabiegów wszczepiania implantów. Niewykluczone, że urządzenia będą też pracować wydajniej i przynosić lepsze rezultaty.

– Sprawdzamy, jak tego implantu należy użyć, do której kosteczki słuchowej należy go przyczepić, żeby optymalnie poprawić słuch pacjenta. Nasze badania będą polegały na tym, żeby stworzyć model wirtualny i sprawdzić, jak będzie działał taki implant w uchu – wyjaśnia prof. Rafał Rusinek z Katedry Mechaniki Stosowanej Politechniki Lubelskiej.

Zobacz WIDEO!


>>> Mieszkańcy Lublina palą w piecach... śmieciami! Spalamy dosłownie wszystko [AUDIO]


Model ma wskazać ułożenie implantu, w którym pacjent będzie słyszeć dźwięki najbardziej zbliżone do rzeczywistych.

– To powinno pomóc lekarzowi podjąć decyzję jeszcze przed zabiegiem, gdzie należy implant umieścić i jakiego łącznika może użyć, by go przymocować. Dzięki temu operacja będzie krótsza – dodaje prof. Rusinek.

Wcześniej jednak naukowcy przeprowadzą eksperyment na kości skroniowej, co pomoże porównać zachowania ucha zdrowego oraz chorego ze wszczepionym implantem.

>>> Wspólnie z kolegą skatował 38-latka, bo ten... ochlapał go błotem

>>> Wielka wysyłka PIT-ów z ZUS! Do kogo trafią? [AUDIO]


Projekt potrwa trzy lata i po tym czasie mają pojawić się wyniki badań. Finansuje je Narodowe Centrum Nauki.

Posłuchaj, jak dokładnie mają przebiegać badania i na jakie efekty liczą lubelscy naukowcy! Szczegóły w rozmowie z prof. Rafałem Rusinkiem z Politechniki Lubelskiej.


>>> Popularny lek na katar wycofany! Sprawdź, czy nie masz go w swojej apteczce

Zobacz WIDEO!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki