Aktywny implant szansą dla cierpiących na niedosłuch. Innowacyjne badania lubelskich naukowców [AUDIO, WIDEO]

2019-01-29 18:41
mat. ilustracyjny
Autor: RobinHiggins, CC0 Creative Commons, pixabay.com mat. ilustracyjny

Lubelscy naukowcy chcą pomóc osobom cierpiącym na niedosłuch. Politechnika Lubelska we współpracy z Uniwersytetem Medycznym bada wpływ aktywnego implantu ucha środkowego na przewodzenie dźwięku do ucha wewnętrznego. Pozytywne wyniki to szansa dla pacjentów.

Może to zwiększyć skuteczność zabiegów wszczepiania implantów. Niewykluczone, że urządzenia będą też pracować wydajniej i przynosić lepsze rezultaty.

– Sprawdzamy, jak tego implantu należy użyć, do której kosteczki słuchowej należy go przyczepić, żeby optymalnie poprawić słuch pacjenta. Nasze badania będą polegały na tym, żeby stworzyć model wirtualny i sprawdzić, jak będzie działał taki implant w uchu – wyjaśnia prof. Rafał Rusinek z Katedry Mechaniki Stosowanej Politechniki Lubelskiej.

Zobacz WIDEO!


>>> Mieszkańcy Lublina palą w piecach... śmieciami! Spalamy dosłownie wszystko [AUDIO]


Model ma wskazać ułożenie implantu, w którym pacjent będzie słyszeć dźwięki najbardziej zbliżone do rzeczywistych.

– To powinno pomóc lekarzowi podjąć decyzję jeszcze przed zabiegiem, gdzie należy implant umieścić i jakiego łącznika może użyć, by go przymocować. Dzięki temu operacja będzie krótsza – dodaje prof. Rusinek.

Wcześniej jednak naukowcy przeprowadzą eksperyment na kości skroniowej, co pomoże porównać zachowania ucha zdrowego oraz chorego ze wszczepionym implantem.

>>> Wspólnie z kolegą skatował 38-latka, bo ten... ochlapał go błotem

>>> Wielka wysyłka PIT-ów z ZUS! Do kogo trafią? [AUDIO]


Projekt potrwa trzy lata i po tym czasie mają pojawić się wyniki badań. Finansuje je Narodowe Centrum Nauki.

Posłuchaj, jak dokładnie mają przebiegać badania i na jakie efekty liczą lubelscy naukowcy! Szczegóły w rozmowie z prof. Rafałem Rusinkiem z Politechniki Lubelskiej.


>>> Popularny lek na katar wycofany! Sprawdź, czy nie masz go w swojej apteczce

Zobacz WIDEO!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE