Afera wokół lubelskiego lotniska. Zarzuty CBA dla byłego prezesa i dyrektora Portu Lotniczego Lublin

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/frolicsomepl Afera wokół lubelskiego lotniska. Zarzuty CBA dla byłego prezesa i dyrektora Portu Lotniczego Lublin

Afera wokół lubelskiego lotniska. Zarzuty CBA dla byłego prezesa i dyrektora Portu Lotniczego Lublin

2022-05-30 13:09

Po kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego prokuratura postawiła zarzuty nadużycia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków byłemu prezesowi Portu Lotniczego Lublin SA i byłemu dyrektorowi handlowemu tego lotniska – informuje PAP. Zarzuty dotyczą działań w 2014 r. Zdaniem CBA przez działania Krzysztofa W. i Ireneusz D. spółka miała stracić ponad pięć milionów!

Afera wokół lubelskiego lotniska. Zarzuty CBA dotyczą byłego prezesa i byłego dyrektora Portu Lotniczego Lublin. Po kontroli agenci podjęli śledztwo w sprawie zawarcia w 2014 r. niekorzystnych umów na rzecz Portu Lotniczego Lublin na ponad 5 mln zł – podaje PAP, powołując się na informacje CBA.

Jak informuje Dziennik Wschodni, oskarżenia dotyczą byłego prezesa Portu, Krzysztofa W. i byłego dyrektora handlowego spółki, Ireneusza D. W wyniku działań CBA i śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie tym dwóm osobom postawiono zarzuty za działania od marca do września 2014 r.

Według śledczych lotnisko zawarło umowy na sprzedaż biletów i promocję z rumuńskim przewoźnikiem, który był w stanie niewypłacalności. Chodzi o linie Carpatair, które oferowały loty z Lublina do Rzymu. CBA zarzuca byłemu prezesowi i dyrektorowi, że promowali i finansowali przewoźnika, który był niewypłacalny.

Express Biedrzyckiej - Marcin Kierwiński: Mam nadzieję, że Komisja Europejska nie da się oszukać

Spółka dwukrotnie sfinansowała ze środków własnych działania promocyjne w łącznej kwocie 800 tys. euro, w sytuacji gdy przewoźnik nie miał wpływu na liczbę sprzedanych biletów oraz liczbę przewożonych pasażerów i nie podejmował żadnych działań ukierunkowanych na promocję połączenia, a tym samym zwiększenie sprzedaży – przekazał wydział komunikacji społecznej CBA.

Jak przekonują agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz śledczy, w 2014 r. doprowadzono do powstania zaległości w płatnościach, mimo obowiązku nadzoru nad wykonaniem umowy oraz merytorycznego i terminowego sprawdzenia faktur, przez co przewoźnik zatrzymał kaucję w wysokości 400 tys. euro – wskazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową wydział komunikacji społecznej CBA.

Sonda
Leciałeś kiedyś z Portu Lotniczego Lublin?