-
„Czym właściwie zajmuje się Państwa firma?”
Już na etapie wysyłania dokumentów aplikacyjnych zapoznaj się nie tylko z treścią oferty pracy, lecz również poznaj firmę, poszukaj o niej informacji lub odwiedź jej stronę internetową. Nie pytaj podczas rozmowy czym zajmuje się firma – wiele stracisz w oczach pracodawcy lub nawet odpadniesz z dalszej rekrutacji.
- „Kiedy mogę wykorzystać urlop wypoczynkowy/macierzyński?”
Podczas rozmowy rekrutacyjnej nie jesteś jeszcze pełnoprawnym pracownikiem firmy. Z tego powodu pytania odnośnie urlopów w najbliższym czasie nie postawią Cię w dobrym świetle. Również szukanie pracy po to, by mieć dostęp do świadczeń, takich jak zasiłek macierzyński, zostanie negatywnie odebrane.
- „Będę mogła/mógł wychodzić z pracy wcześniej?”
Jeśli nadal uczysz się lub studiujesz, to możliwość wcześniejszego wychodzenia z pracy może być dla Ciebie istotna. W takiej sytuacji podkreśl podczas rozmowy fakt, że jesteś w trakcie zdobywania wykształcenia i taka opcja pozwoliłaby Ci połączyć pracę z nauką. Zaproponuj jednak, że mogłabyś/mógłbyś odrobić wcześniejsze wyjście z pracy w innym dniu.
Lecz gdy zadajesz to pytanie, bo np. lubisz imprezować lub nudzi Cię siedzenie w pracy – pracodawca odbierze to jako brak zaangażowania, chęci do wykonywania obowiązków i brak dobrych manier.
- „Często się spóźniam. Mam nadzieję, że to nie będzie problem?”
W życiu mogą się zdarzyć sytuacje, na które nie mamy wpływu, przez co pracownik spóźni się w danym dniu do pracy. W losowych przypadkach szef może Ci to wybaczyć i/lub poprosi Cię o odrobienie spóźnienia w innym terminie. Jednak takie pytanie podczas rozmowy lepiej sobie odpuścić i nie stracić szans na karierę zawodową – inaczej dasz pracodawcy do zrozumienia, że nie starasz się naprawić swoich złych nawyków i będą one wywoływać problemy w trakcie pracy.
- „Słyszałam/-em, że ktoś w tej firmie miał romans! Czy to prawda?”
Plotki opowiedziane przez znajomą/ znajomego nie powinny być poruszane podczas rozmowy o rekrutacyjnej. Skup się na zdobywaniu informacji o obowiązkach pełnionych na stanowisku, o które się ubiegasz zamiast powoływać się na przypadkowo zasłyszane informacje.