4-dniowy tydzień pracy już w Polsce! Pierwsza firma stosuje takie rozwiązanie

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

Praca

4-dniowy tydzień pracy już w Polsce! Pierwsza firma stosuje takie rozwiązanie

2023-06-06 13:42

Wstawać do pracy tylko 4 razy w tygodniu? To marzenie wielu polskich pracowników. Wielu jednak pracodawców nie chce wprowadzać tego rozwiązania, ponieważ obawiają się, że źle wpłynie to na działanie przedsiębiorstwa. Jednak jedna polska firma postanowiła zaryzykować i sprawdzić, jak będzie działał 4-dniowy dzień pracy.

Wiele wyników badań pokazuje, że krótszy tydzień pracy zbawiennie wpływa na samopoczucie pracowników, a także na działanie całego przedsiębiorstwa. Pozytywne skutki eksperymentu zobaczono m.in. w Wielkiej Brytanii. Przez pół roku pracownicy aż 61 firm pracowali średnio 34 godziny w tygodniu – za to samo wynagrodzenie co wcześniej. Pracodawcy zauważyli, że wzrosty przychody, zmniejszyła się absencja pracowników, poprawiła się kreatywność. 

Mimo tych pozytywnych aspektów wiele polskich firm nie wyobraża sobie wprowadzenia takiego rozwiązania u siebie. Jest jednak przedsiębiorstwo, które postanowiło spróbować „skompresowanego dnia pracy”. Oznacza to, że pracownicy rzeczywiście będą pracować tylko 4 dni w tygodniu, ale codziennie po 10 godzin.

Tak wygląda praca pługopiaskarki

Jak informuje Deloitte w komunikacie prasowym, Dział Doradztwa Podatkowego w Deloitte został objęty rocznym programem pilotażowym w zakresie optymalizacji czasu pracy.

Pracownicy już od kilku miesięcy testują takie rozwiązanie. Dodatkowo jeszcze zachowali swoje dotychczasowe wynagrodzenie. Warto jednocześnie podkreślić, że firma testuje w Polsce jeszcze inne warianty – w tym takie, które przewidywały dodatkowe dni wolne lub 36-godzinny tydzień pracy.

W ten sposób chcą wyłonić najlepsze rozwiązanie dla wszystkich pracowników, jak i dla pracodawcy. Czy inne firmy pójdą w ich ślady? Wkrótce się okaże.

Zobacz także: Szli na szczudłach, z lampionami i jednorożcami. Taki był Korowód Światła w Lublinie 

Źródło: 4-dniowy tydzień pracy już w Polsce! Pierwsza firma stosuje takie rozwiązanie