Na zamojskiej wystawie szachów obejrzycie unikalne eksponaty

i

Autor: Zamojskie Centrum Wystawowe Szachy Świata Na zamojskiej wystawie szachów obejrzycie unikalne eksponaty

Zamość: "Szachy świata" z lawy i czekolady [GALERIA]

2015-06-16 11:29

240 kompletów szachów z całego świata możecie podziwiać w jednym miejscu. Nie znajdziecie tam typowych figurek, większość wyróżnia się kształtem i materiałem.  

Są m.in. z chleba i czekolady, nie posmakujecie ich, ale możecie obejrzeć unikatową w kraju wystawę. To największa w Polsce przestrzeń udostępniona zwiedzającym. Zamojskie Centrum Wystawowe „Szachy świata” czeka na zwiedzających.

Czym oczaruje Was muzeum szachów? Opowiada Andrzej Czochra, współwłaściciel wystawy.

Nietypowe eksponaty pochodzą z różnych zakątków świata m.in. z Chin, Japonii, Malezji, Turcji i Mongolii. Na wystawie zobaczycie nie tylko szachy. Ekspozycję uzupełniającą stanowią stare fotografie i podręczniki z II połowy XIX wieku. W Centrum jest także okazja, aby poznać historię szachów, dowiedzieć się kto w nie grywał, a kto dla nich porzucił karierę.

Jeśli chcecie odkryć tajemnice ukryte w małych figurkach lub dowiedzieć się o największych szachowych oszustwach na świecie to wybierzcie się do Zamościa. Najmłodsi zwiedzający też nie będą się nudzić, specjalnie dla nich przygotowany jest bajkowy zbiór. Tylko dzieci mają przywilej dotykania eksponatów, a nawet zagrania nimi.

Zamojskie Centrum Wystawowe powstało z inicjatywy Magdaleny Proć-Czochry, która udostępniła prywatną, zbieraną przez wiele lat kolekcję szachów i przedmiotów związanych z tą tematyką. Kolekcja od 2012 roku znajduje się w Polskiej Księdze Rekordów i Osobliwości jako unikatowa i największa w kraju.

Wystawa szachów mieści się w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu. Możecie ją oglądać od poniedziałku do piątku od 10.00 do 16.00, zaś w niedzielę od 14.00 do 17.00.