Uchodźcy z Ukrainy szturmują granicę. Dramatyczne oczekiwanie na wjazd do Polski

i

Autor: KWP Lublin Uchodźcy z Ukrainy szturmują granicę. Dramatyczne oczekiwanie na wjazd do Polski

Uchodźcy z Ukrainy szturmują granicę. Dramatyczne oczekiwanie na wjazd do Polski

2022-02-28 9:51

Ponad dwie doby czekają po ukraińskiej stronie kierowcy na wjazd do Polski przez przejście w Hrebennem. Natomiast odprawy w Dorohusku odbywają się na bieżąco. W niedzielę 46 tys. kolejnych osób przekroczyło granicę z Ukrainy do Polski w województwie lubelskim – informuje Straż Graniczna. Jak wygląda aktualna sytuacja w województwie lubelskim, gdzie Polską granicę przekraczają rzesze uchodźców z Ukrainy?

Najdłuższy czas oczekiwania na wjazd do Polski jest na przejściu w Hrebennem – 65 godzin, następnie w Dołhobyczowie i Zosinie – po 24 godziny. Na przejściu w Dorohusku odprawy odbywają się w poniedziałek na bieżąco, ze względu na to, że strona ukraińska umożliwiła już piesze przekraczanie granicy. Jeszcze w niedzielę trzeba było czekać 70 godzin – wynika z danych Straży Granicznej, jakie przekazuje Polska Agencja Prasowa.

Zobacz też: Uciekli przed wojną. Uchodźcy z Ukrainy przyjeżdżają do Lublina. „Wierzę, że wrócę”

Minionej doby na wjeździe do Polski z Ukrainy odprawiono 46,1 tys. osób. Na wszystkich przejściach jest umożliwione piesze przekraczanie granicy – podkreśla rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, kpt. Dariusz Sienicki, cytowany przez PAP.

Najwięcej osób zostało odprawionych w niedzielę (27.02) na przejściu w Dorohusku (15 tys.), następnie w Zosinie (11 tys.), Hrebennem (10 tys.) i Dołhobyczowie (9 tys.).

Od czwartku, kiedy rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę, do poniedziałku przejścia graniczne z Ukrainą w woj. lubelskim przekroczyło w sumie około 130 tys. osób.

Na granicy w Medyce jest dużo więcej samochodów i funkcjonariuszy niż uchodźców, bo ukraińscy pogranicznicy mają spore problemy z odprawą uciekających

Polsko-ukraińska granica w województwie lubelskim liczy 296 km. W regionie funkcjonują cztery przejścia graniczne z Ukrainą: w Dorohusku, Hrebennem, Dołhobyczowie i Zosinie. Pojazdy ciężarowe odprawiane są na dwóch: w Hrebennem i Dorohusku. Do tego jeszcze funkcjonują dwa przejścia kolejowe (Dorohusk, Hrubieszów).

Sonda
Pomożesz uchodźcom z Ukrainy?