W Lublinie jest około 3,5 tysiąca nośników

i

Autor: Panek, CC BY-SA 4.0-, wikipedia.org W Lublinie jest około 3,5 tysiąca nośników

Szpetne reklamy znikną z centrum Lublina! Miasto przygotowuje kodeks. Co się zmieni? [AUDIO]

2016-03-23 9:46

Bilbordy reklamowe znikną z centrum Lublina. Tak zakłada „kodeks reklamowy” zaproponowany przez magistrat.  

W Lublinie jest około 3,5 tysiąca banerów reklamowych. Ratusz uważa, że taka ilość zaśmieca przestrzeń. Billboardy mają całkowicie zniknąć z budynków wpisanych do rejestru zabytków Starego Miasta i Śródmieścia. Centrum miasta to tereny zabytkowe, które są naszym dziedzictwem i musimy ich chronić.

W pozostałych rejonach, jak m.in. głównych traktach komunikacyjnych,bilbordów ma być mniej.

- Chcemy współpracować z przedsiębiorcami w uporządkowaniu tego systemu, ale w taki sposób, aby te korzyści były po obydwu stronach – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - Żeby miasto nie było tak szpecone reklamami, a z drugiej strony żeby nie było takiego szumu informacyjnego, który obserwujemy jadąc od ul. Witosa w kierunku Tysiąclecia, gdzie po prawej stronie przed Dworcem jest takie skupisko reklam, że nikt nie jest w stanie rejestrować tych informacji, które na tych bilboardach są- wyjaśnia prezydent.

Posłuchaj, co się zmieni w Lublinie i które reklamy znikną z ulic. Materiał przygotował Michał Serkiz, reporter Radia ESKA.

Nowe wytyczne

Obszarami uwzględnionymi w kodeksie będzie m.in. historyczne Śródmieście i Stare Miasto, obszar ulic Kapucyńskiej, Peowiaków oraz Podzamcza. Poza ochroną konserwatorską w wyszczególnionych miejscach, miasto uporządkuje także powierzchnie reklamowe w innych dzielnicach. Określona zostanie maksymalna ilości szyldów (do 2 dla jednego podmiotu) i ich maksymalna powierzchnia, w zależności od obszaru i charakteru architektury. Uchwałą określi również części elewacji budynków, na których będzie można lokalizować szyldy i inne nośniki reklamowe.

Propozycje Ratusza będą konsultowane z ekspertami branży reklamowej i przedsiębiorcami. Pierwsze spotkanie odbędzie się 7 kwietnia w siedzibie Miejskiego Konserwatora Zabytków.