PROTEST KOBIET W LUBLINIE. KILKA TYSIĘCY OSÓB PRZEMASZEROWAŁO POD ARCHIKATEDRĘ I KURIĘ LUBELSKĄ. ŚWIĄTYNI MODLITWĄ BRONILI PRAWICOWCY

i

Autor: Mariusz Mucha PROTEST KOBIET W LUBLINIE. KILKA TYSIĘCY OSÓB PRZEMASZEROWAŁO POD ARCHIKATEDRĘ I KURIĘ LUBELSKĄ. ŚWIĄTYNI MODLITWĄ BRONILI PRAWICOWCYProtest kobiet w Lublinie

STRAJK KOBIET Lublin: Samochody w al. Unii Lubelskiej i... hulajnogi przed Biskupiakiem

2020-11-02 15:18

Strajk kobiet w Lublinie. W poniedziałek, 2 listopada, kolejny dzień protestów przeciwko zmianom przepisów o aborcji i – coraz częściej – po prostu przeciw rządowi oraz Prawu i Sprawiedliwości. Samochody zablokują ruch w al. Unii Lubelskiej, a młodzież... porzuci hulajnogi przed Biskupiakiem.

Strajk kobiet w Lublinie. Dziś kolejne formy protestu – tym razem kierowcy wyjadą na ulice centrum, a młodzież w nietypowy sposób będzie walczyć o wolność słowa i poglądów. Strajk kobiet po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji trwa już ponad tydzień i przybiera różne kształty.

Dziś po raz kolejny kierowcy będą demonstrować swój sprzeciw w centrum miasta i solidaryzować się z protestującymi kobietami. „Przepraszamy za utrudnienia, mamy rząd do obalenia” – skrzykują się w sieci pod popularnym hasłem. Zbiórka – jak zwykle – o godz. 16.45 przed Areną Lublin.

O godz. 17.00 kierowcy wyjadą na ulice Lublina i będą kursować między rondem przy Gali a rondem pod Zamkiem. Efekt? W al. Unii Lubelskiej i na drogach dojazdowych do niej mogą powstać spore utrudnienia. Tak było też przy poprzednich edycjach strajku samochodowego.

Z kolei po godz. 16.00 nietypową akcję planuje Lubelski Komitet Młodzieżowy. Chcą zostawić hulajnogi elektryczne przed siedzibą XXI LO im. Św. St. Kostki. To nie tyle protest ws. aborcji, ile przeciw postawie dyrekcji „Biskupiaka”.

Ks. Grzegorz Strug, który kieruje katolicką szkołą, w liście do rodziców zapowiedział, że udział uczniów XXI LO w protestach może mieć poważne konsekwencje, m.in. skreślenie z listy uczniów. Taki komunikat został skrytykowany m.in. przez część absolwentów „Biskupiaka”, którzy uznali go za ograniczanie wolności poglądów wśród młodzieży. Do podobnych wniosków doszli organizatorzy dzisiejszej „hulajnogowej” akcji.

Express Biedrzyckiej - Robert Winnicki: Potępiam agresję na ulicach

W ramach sprzeciwu w poniedziałek parkujemy hulajnogi elektryczne pod Biskupiakiem o godzinie 16.01. Solidaryzujemy się z uczniami tej szkoły. Nie pozwolimy na to, aby nie szanowano poglądów wielu młodych osób, uczęszczających do tej placówki. Nie ma naszej zgody na ograniczanie wolności młodzieży – piszą w sieci organizatorzy akcji.

A jutro kolejna blokada Lublina w ramach strajku kobiet. Tym razem „stanie” ul. Sowińskiego na wysokości kładki dla pieszych, a więc sam środek miasteczka akademickiego i ważny ciąg komunikacyjny Lublina. Protest bez wątpienia spowoduje gigantycznie utrudnienia.