Rekrutacja do liceum

i

Autor: Dylan Ferreira / Unsplash Kiedy rusza rekrutacja do liceum 2022? Sprawdź terminy!

Rekrutacja do liceum: terminy, o których trzeba pamiętać! To trzeba zrobić, żeby dostać się do wymarzonej szkoły średniej [REKRUTACJA 2022/2023]

2022-04-20 16:38

Kiedy rozpoczyna się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych (liceum, technikum) ? - zastanawiają się ósmoklasiści, którzy stoją przed wyborem szkoły średniej. Terminy rekrutacji do liceum 2022 trzeba znać i ich pilnować - od tego może zależeć, czy uczniowie dostaną się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej. Zeszłoroczna rekrutacja rozpoczynała się 17 maja. Jak będzie w 2022 roku? Oto wszystko co musicie wiedzieć o rekrutacji do liceum: terminy, etapy rekrutacji i sposoby przeliczania punktów.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2022/2023 to proces, w czasie którego uczniowie składają odpowiednie dokumenty, by dostać się do wymarzonej szkoły. W czasie rekrutacji do liceum czy technikum tworzy się listy przyjętych na podstawie punktów przyznawanych ósmoklasistom za egzamin, świadectwo szkolne i dodatkowe aktywności. Im więcej punktów w rekrutacji, tym większa szansa na dostanie się do upragnionego liceum lub technikum. Ważne jest, aby nie przegapić ważnych terminów w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych 2022/2023 - brak niektórych dokumentów może skutkować nieprzyjęciem do konkretnej szkoły. Zobaczcie, o czym musicie pamiętać!

Egzamin ósmoklasisty 2022. Lektury obowiązkowe na egzaminie z polskiego. To trzeba znać! [LEKTURY OBOWIĄZKOWE 2022 LISTA]

Rekrutacja do liceum 2022: terminy

Terminy rekrutacji do liceum oraz innych szkół ponadpodstawowych ogłasza Ministerstwo Edukacji i Nauki. W zeszłym roku proces rekrutacji rozpoczął się w poniedziałek, 17 maja. Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych 2022/2023 nie są jeszcze znane. Jednak wzorując się na zeszłorocznych datach można wnioskować, że rekrutacja do liceum 2022 powinna się rozpocząć w poniedziałek, 16 maja od składania wniosków o przyjęcie do szkół. Jakie są kolejne etapy rekrutacji? Szczegóły w dalszej części artykułu poniżej.

Zobacz koniecznie: Jak się ubrać na egzamin ósmoklasisty 2022? Ten strój to GRUBA przesada. To nie SIŁOWNIA, ani DYSKOTEKA!

Sonda
Czy uważasz, że ilość materiału na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego jest za duża?

Rekrutacja do liceum 2022: etapy

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych odbywa się w kilku etapach. Od lat proces odbywa się w większości elektronicznie, wystarczy, że ósmoklasiści zalogują się na swoje konta w systemie i mogą składać wymagane dokumenty. Jak przebiega rekrutacja do liceum / technikum krok po kroku? Oto etapy:

 • termin na składanie wniosków o przyjęcie do szkół
 • termin na wprowadzanie zmian w wyborze szkoły, a także wybór zupełnie nowej, niewskazanej wcześniej placówki
 • uzupełnienie wniosków rekrutacyjnych o świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty opublikowanie przez komisje rekrutacyjne list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia do szkół
 • potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły
 • ogłoszenie list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół

Ósmoklasiści muszą pamiętać, że w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany należy potwierdzić wolę przyjęcia składając oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty (jeśli dokumenty te nie zostały dostarczone wcześniej).

Sprawdź koniecznie: Egzamin ósmoklasisty 2022. CKE jasno o obowiązkowych maseczkach na egzaminie. Obowiązują konkretne wytyczne dla ósmoklasistów!

Jak obliczyć punkty w rekrutacji do liceum 2022?

W rekrutacji do szkół ponadpodstawowych 2022 można uzyskać łącznie 200 punktów. Połowę z tych punktów przyznaje się uczniom za wyniki na egzaminie ósmoklasisty, a drugą połowę - za oceny na świadectwie z języka polskiego, matematyki i dwóch przedmiotów z wykazu dla danej klasy oraz aktywność dodatkową. Jak są liczone punkty w rekrutacji do liceum? Oto szczegóły:

 • egzamin ósmoklasisty z języka polskiego - maksymalnie 35 punktów (wynik procentowy z egzaminu x 0,35),
 • egzamin ósmoklasisty z matematyki - maksymalnie 35 punktów (wynik procentowy z egzaminu x 0,35),
 • egzamin ósmoklasisty z języka obcego - maksymalnie 30 punktów (wynik procentowy z egzaminu x 0,30),
 • ocena na świadectwie celująca - 18 punktów,
 • ocena na świadectwie bardzo dobra - 17 punktów,
 • ocena na świadectwie dobra - 14 punktów,
 • ocena na świadectwie dostateczna - 8 punktów,
 • ocena na świadectwie dopuszczająca - 2 punkty,
 • świadectwo z biało-czerwonym paskiem - 7 punktów,
 • wolontariat szkolny - 3 punkty,
 • konkursy, olimpiady, wydarzenia artystyczne i sportowe - od 2 do 10 punktów, ale łącznie nie więcej niż 18.

Czytaj także: Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022? CKE podało termin ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty 2022

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Jak poszło uczniom w Bydgoszczy?