- Zabiegałem o kontynuację tego pilotażu, ponieważ taka była wola mieszkańców i samorządów – wyjaśnia Przemysław Czarnek, wojewoda lubelskie. - Takie przedsięwzięcie to szansa na ożywienie kontaktów między mieszkańcami przygranicznych terenów, powstają placówki handlowe, wypożyczalnie rowerów, a organy samorządowe i rządowe Ukrainy planują rozbudowę infrastruktury drogowej.
Od 1992 dzięki umowie podpisanej między rządami Polski i Ukrainy w Dołhobyczowie można przekraczać granicę środkami transportu lub pieszo. Od czerwca 2015 roku otwarto przejście dla międzynarodowego, całodobowego ruchu osobowego pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5t oraz autobusami. Od lipca 2015 otwarto dodatkowo ruch pieszy .
Przejście Dołhobyczów- Uhrynów działało przez pół roku w ramach pilotażu. Na ten cel tymczasowo zaadaptowano terminal odpraw autokarów.
W kolejnych miesiącach od lipca podnosiła się liczba podróżnych. Do Rzeczypospolitej Polski odprawionych zostało ponad 30 tysięcy osób. W kierunku Ukrainy podróżowało ponad 12 tysięcy osób.