To pierwsza taka ściana w Lublinie, będzie nie tylko dekoracją, ale również zostanie wykorzystana do celów edukacyjnych. - Ma to być eksperyment - jeśli się powiedzie, być może już niedługo w polskich miastach powstaną ogrody na elewacjach oraz stromych dachach.
- W przypadku wertykalnych ścian, szczególnie zewnętrznych jest to problem w środowisku polskim, że mamy duże amplitudy temperatur – wyjaśnia Ewelina Widelska z Katedry Konserwacji i Projektowania Krajobrazu. - Wiele osób poddaje w wątpliwość czy takie założenie może wyjść. Dla nas jest to też forma badań. Chcemy sprawdzić jak rośliny zachowują się w takich warunkach i jakie rośliny nadają się do takich realizacji – dodaje.
Jak argumentuje Ewelina Widelkska - Takie rozwiązanie współcześnie ma rekompensować tereny zieleni miejskiej, ograniczane nowymi inwestycjami szczególnie w strefach o funkcjach centrotwórczych.
Czym jest ogród wertykalny i jak będzie wyglądał w Lublinie? Posłuchaj materiału Michała Serkiza, reportera Radia ESKA.
W pionowym ogrodzie będą 22 gatunki roślin m.in. lawenda i poziomka.
Prace rozpoczęto 24 września. Na ścianie zostaną zamontowane urządzenia pomiarowe oraz nawadniające. Cała „budowa” jest przytwierdzona na stałe, ma wielkość 3,3 m na 6,05 m. Jest stale zasilana wodą oraz podpięta do instalacji wodociągowej i elektrycznej.