Niezwykłe rzadkie zjawisko na rzece. Widzieliście już Lodowy naleśnik?

i

Autor: shutterstock, x.com

Wiemy, jak powstaje lodowy krąg

Niezwykle rzadkie zjawisko na rzece. Widzieliście już "lodowy naleśnik"?

To niezwykle rzadkie zjawisko, które pojawia się na wyjątkowo na rzece Krzna. Jesteście ciekawi jak powstaje "lodowy naleśnik"? Meteorolodzy mają na to wytłumaczenie. Podobne zjawiska obserwowano już między innymi w Szkocji w 2022 roku.

Lodowy naleśnik pojawił się na rzece. Wcześniej takie zjawisko obserwowano w Szkocji

Kilka lat temu w Szkocji na rzece Bladnoch pojawiło się niezwykłe zjawisko. "Lodowy naleśnik" - to nic innego jak jedna z form lodu pływającego. W 2022 roku obserwowano je już na Warcie, między innymi w Poznaniu. Miały one formę śryżu. Identyczne zjawisko zostało uchwycone przez jednego z mieszkańców Białej Podlaskiej.

"Takie cuda w Białej Podlaskiej! Pan Jan Konstanty Staniszewski zaobserwował dziś niezwykłe zjawisko — wirujący krąg lodowy (ang. ice disk) na powierzchni Krzny"- czytamy w lubelskim serwisie pogodowym Meteolu.

Te niezwykłe dyski występują niezwykle rzadko, pojawiają się na zimnych jeziorach, oceanach i rzekach. Na rzekach lodowe kręgi powstają, gdy zamarznięta piana na powierzchni wody zostaje uwięziona w wodnym wirze. Kawałki zamarzniętej piany i lodu uderzają w nim o siebie, tworząc dyski. Na otwartych wodach placki powstają w wyniku rozbicia lodu powierzchniowego.

Krążki lodowe to płyty lodu o średnicy od 20 centymetrów do dwóch metrów i grubości do 10 centymetrów.Te niezwykle zjawiska najczęściej obserwujemy w Ameryce Północnej oraz na oceanach otaczających Antarktydę, gdzie temperatura często spada poniżej zera.

Super Express Google News
Autor: