Nawet 70 procent kleszczy w tych regionach, przenosi boleriozę. Naukowcy określi, gdzie jest najwięcej zakażonych kleszczy

i

Autor: Catkin/Pixabay Nawet 70 procent kleszczy w tych regionach, przenosi boleriozę. Naukowcy określi, gdzie jest najwięcej zakażonych kleszczy

Lista województw

Nawet 70 procent kleszczy w tych regionach, jest zakażonych boleriozą. Naukowcy określi, gdzie jest najwięcej zakażonych kleszczy

2023-04-01 14:39

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń. Poprzez ukłucie – mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne. To borelioza i kleszczowe zapalnie mózgu Najwięcej zakażonych kleszczy jest aż w czterech województwach. Ich odsetek może sięgać nawet do 70 procent.

Gdzie jest najwięcej zakażonych kleszczy w Polsce?

Według kierownika Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, najwięcej zakażonych kleszczy znajduje się w czterech województwach. Chodzi o te części Polski

  • województwo mazowieckie
  • województwo lubelskie
  • województwo podkarpackie
  • województwo warmińsko-mazurskie

- W tych regionach odsetek kleszczy zakażonych tymi bakteriami może sięgać czasami nawet do 60-70 proc. - przekazał prof. Łukasz Adamek.

Jego zdaniem, nie każdy kleszcz jest zakażony krętkami Borrelia. Wskaźnik w Polsce szacuje się między 10-15 procent. Nie każdy kleszcz musi także przenieść chorobę na człowieka.

Kleszcze są aktywne od przełomu marca i kwietnia, aż do przełomu października i listopada. Najbardziej aktywne są w okresie maja i czerwca.

Co robić, gdy zobaczysz, że ukłuł Cię kleszcz?

Gdy zobaczysz na sobie kleszcza, powinieneś przystąpić do jego usunięcia.

  1. Przygotuj plastikową pęsetę i wodę utlenioną lub 40% alkohol do dezynfekcji. Alternatywą dla pęsety są miniaturowe pompki ssące, plastikowe „kleszczołapki” dostępne w aptekach. Uwaga! Metalowa pęseta może okazać się zbyt ostra i uciąć kleszcza, zamiast go złapać.
  2. Chwyć kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze.
  3. Dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj miejsce ukłucia.
  4. Obserwuj miejsce po ukłuciu. Jeśli wystąpi niepokojąca zmiana, skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj! Nie można wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami ani za pomocą substancji natłuszczających. To może spowodować zatkanie tchawek (narządu wymiany gazowej) kleszcza, a następnie jego wymioty, które przyśpieszają przedostanie się bakterii i wirusów do ciała ukłutego.

Jeśli nie jesteś pewny, czy będziesz umiał właściwie usunąć kleszcza, zgłoś się do najbliższego punktu medycznego lub lekarza!

Sonda
Czy wiesz, czym jest borelioza?
Co to jest borelioza?