Matki dostaną więcej pieniędzy? Zmiany w zasiłku macierzyńskim

2020-08-13 12:03 Karolina Januszek
Bliźniaki a urlop macierzyński, zasiłek macierzyński i inne świadczenia
Autor: Getty Images

Przepisy tarczy antykryzysowej miały w założeniu uratować miejsca pracy i zapobiec masowym zwolnieniom, w efekcie uderzyły rykoszetem w kobiety przebywające na zasiłku macierzyńskim. Pracodawcy obniżyli im wynagrodzenia, a świadczenie było wypłacane w przeliczeniu od niższej podstawy.

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej docierały informacje o tym, że wielu pracodawców obniżyło wynagrodzeniom zatrudnionym kobietom, które przebywają na urlopach macierzyńskich. Matki otrzymywały świadczenie, którego wysokość była naliczania od nowej, obniżonej stawki. W rezultacie kobiety przechodzące na zasiłek macierzyński otrzymywały o wiele niższe świadczenia niż przed uruchomieniem tarczy antykryzysowej.

Zobacz również: ZUS zamknięty. Czwartek to ostatni dzień na załatwienie spraw w urzędzie

Jak podaje RMF FM, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej posłuchało głosu kobiet i przygotowywana jest poprawka, która pozwoli na zmianę wysokości wypłacanego świadczenia. Informator radia podaje, że nowelizacja przepisów może pojawić się na posiedzeniu Sejmu już w najbliższy piątek, 14 sierpnia.

Sprawdź także: Masz bon turystyczny? Sprawdź, czy w ogóle nim zapłacisz. Hotele odmawiają przyjmowania bonu!

Dramat wielu polskich rodzin! Rząd robi cięcia w 500+ ?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.