Złoty pociąg mamy też w okolicach Lublina

i

Autor: Darek Prażmo, facebook.com/lubelskiflanering "Złoty pociąg" mamy też w okolicach Lublina

Lubelski „Złoty pociąg”: Co Niemcy zostawili po II wojnie?

2015-09-01 16:21

Wystarczy pojechać na granice miasta i udać się do Zemborzyc. Jakie budowle niemieckie z czasów II wojny światowej są do dziś w Starym Gaju?

Ogromny, 60-metrowy betonowy przepust pod torami linii rozwadowskiej został wybudowany w 1943 roku przez tzw. Junaków z obozu pracy przymusowej „Baudienst” w Zemborzycach. Miejsce to odnalazł pan Darek Prażmo, na udowodnienie znaleziska opublikował zdjęcia na stronie Lubelski „flandering”.

Na skraju Starego Gaju Niemcy zaplanowali budowę wielkiej lokomotywowni i stacji rozrządowej. Wykonano wstępne prace ziemne. Do dziś zachowały się także dwa betonowe kanały do żużlowania parowozów i kilka wykopów.

Jak trafić do lubelskiego „Złotego pociągu”? Wystarczy udać się na wycieczkę w okolice Zalewu Zemborzyckiego. Z ulicy Janowskiej trzeba skręcić w Lipską, po dotarciu do torów kolejowych skręć w lewo. Stamtąd trzeba przejdź około stu metrów.

Więcej zdjęć pozostałości po niemieckich budowlach kolejowych znaleźć można w albumie Lubelskiego „flanderingu”.

Jakie miejsca w Lublinie są równie tajemnicze co odkrycia z okolic Starego Gaju? Pokażcie je na zdjęciach lublin.eskainfo@grupazpr.pl