Lekarze biją na alarm. To druga przyczyna zgonów w Polsce

i

Autor: SHUTTERSTOCK Lekarze biją na alarm. To druga przyczyna zgonów w Polsce

Warto o tym wiedzieć

Lekarze biją na alarm. To druga przyczyna zgonów w Polsce. Co trzeci chory umiera w ciągu miesiąca

2024-05-14 14:07

Udar mózgu to druga - po chorobach serca - przyczyna zgonów w Polsce. Rocznie udaru doznaje ok. 90 tysięcy osób. Co trzeci chory umiera w ciągu miesiąca od diagnozy. Lekarze alarmują, aby m.in. nie ignorować objawów i porzucić stereotypowe myślenie, że udar to choroba osób starszych.

Coraz więcej młodych z udarem

14 maja obchodzony jest Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Udar mózgu to druga w Polsce (po chorobach serca) przyczyna zgonów w Polsce. Około 90 tysięcy osób rocznie doznaje udary, a 1/3 pacjentów umiera w ciągu miesiąca od diagnozy. Lekarze biją na alarm i walczą ze szkodliwymi stereotypami, jak np. ten, że udary to choroba ludzi starszych. Cierpi coraz więcej osób młodych. Udaru nie wolno bagatelizować. Czasami minuty decydują o tym, czy pacjent wyjdzie z tego zdrowy. - Udar jest pierwszym objawem tego, co rozwijało się być może od lat - ostrzega cytowany przez portal abczdrowie.pl dr n. med. Włodzimierz Dłużyński, prezes Fundacji Udaru Mózgu. I dodaje, że według szacunków "średnio co 6 minut ktoś w Polsce doznaje udaru".

Chorych jest coraz więcej, szczególnie osób młodych, przed 40-tką, a nawet 30-tką. Tym bardziej, że - jak mówią lekarze - udar w młodym wieku wcale nie oznacza, że teoretycznie silniejszy organizm obroni się przed chorobą. - Zdarzają się bardzo ciężkie przebiegi i rozległy udar, którego chory może po prostu nie przeżyć - wyjaśnia neurolog. Przebieg choroby może być bardziej gwałtowny i niebezpieczny, ponieważ - jak tłumaczy prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego - "wynika to z braku mechanizmów obronnych, które wraz z wiekiem organizm jest w stanie wypracować".

Kuleje profilaktyka

Walka z wieloma chorobami w Polsce kuleje już na etapie profilaktyki. W przypadku udarów nie jest inaczej. - Z mojej praktyki wynika, że głównym czynnikiem udaru jest nadciśnienie, które nigdy nie było leczone. Rozpoznajemy je u większości pacjentów, którzy do nas trafiają. Wielu z nich dowiaduje się o tym dopiero w szpitalu - mówi dr Dłużyński w rozmowie z abczdrowie.pl.Jedną z przyczyn udaru może być związane z nadciśnieniem migotanie przedsionków. Choć zwiększa ryzyko udaru nawet siedmiokrotnie, też może być bezobjawowe. Dr Dłużynski zwraca jednak uwagę, że pacjenci nie badają się pod tym kątem, ponieważ "wysokie ciśnienie nie boli , a jeśli nie boli, to się nie badamy, bo nie widzimy takiej potrzeby".

Zapobiegać ryzyku wystąpienia udaru można prostymi środkami, tj. kontrolowaniem ciśnienia, a także poziomu cholesterolu czy glukozy. Cukrzyca, hipercholesterolemia, miażdżyca czy otyłość to także rosnące ryzyko udaru. Prof. Konrad Rejdak zwraca też uwagę, że udary to główna przyczyna niepełnosprawności wśród Polaków po 40. roku życia.

Jak rozpoznać udar?

Alarmujące mogą być np. nagłe zaburzenia czucia po jednej stronie ciała, drętwienie połowy ciała, osłabienie kończyn jednej połowy ciała. Ponadto należy zwrócić uwagę na zaburzenia widzenia, czyli widzenie niewyraźne lub podwójne oraz problemy z orientacją. Niepokojąca może być też asymetria twarzy, czyli opuszczenie kącika ust, opadająca powieka, wykrzywienie twarzy po jednej stronie, a także problemy z mową, np. jej spowolnienie, bełkotliwość lub utrata zdolności mówienia.Jeśli takie objawy wystąpią, należy natychmiast wezwać pogotowie lub udać się do szpitala. Zwłaszcza, że hospitalizacja w ciągu pierwszych godzin - według lekarzy - dodaje duże szanse na całkowite wyleczenie choroby.

CZYTAJ TEŻ: Są groźne dla zdrowia i mogą zaatakować nawet na placu zabaw! Jak ochronić się przed kleszczami?

Źródło: Wirtualna Polska / portal.abczdrowie.pl

Tak Krzysztof Rutkowski śpiewał na swoim weselu! Ależ było szaleństwo!