Koronawirus w Lublinie. Nowe obostrzenia, obowiązują od soboty, 27 marca. Co się zmieniło? Ograniczono dopuszczalną liczbę wiernych w kościołach i klientów w punktach handlowych. Zamknięte są już nie tylko galerie handlowe, ale też duże sklepy budowlane i meblarskie. Nie działają zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, żłobki, przedszkola. Tak będzie do 9 kwietnia, choć obostrzenia mogą zostać przedłużone.
Spis treści
- Koronawirus. Które sklepy w Lublinie są zamknięte?
- Czy IKEA Lublin jest otwarta? IKEA obostrzenia
- Koronawirus w Lublinie. Zamknięte żłobki. Co z opłatami?
Koronawirus. Które sklepy w Lublinie są zamknięte?
Jeszcze przed sobotą zamknięte zostały galerie handlowe. Działać w nich mogły tylko punkty usługowe, sklepy spożywcze czy drogerie. Teraz, od soboty, obowiązują dodatkowe limity osób w sklepach, na targowiskach czy w placówkach pocztowych. Zamknięte zostały też duże sklepy meblarskie i budowlane.
Sklepy Leroy Merlin i OBI są zamknięte. Podobnie jest z marketami Jula, Bricomarché czy Castorama. Wszystkie zachęcają do zakupów online, które możemy zamówić z dostawą lub odebrać w sklepie. Bricoman obsługuje tylko firmy. Otwarte są też składy budowlane i hurtownie.
Od soboty, 29 marca, zamknięte są też duże sklepy meblowe w Lublinie. Sieć Agata Meble działa tylko online. Zamknięte są sklepy Black Red White w Lublinie (Diamentowa i Skende), mimo że inne, mniejsze placówki w Polsce nadal działają. Sieć Meble VOX informuje, że ich salony są otwarte.
Czy IKEA Lublin jest otwarta? IKEA obostrzenia
Wiele sklepów budowlanych, meblarskich i z wyposażeniem wnętrz jest zamknięta. Co z IKEA Lublin? Czy sklep jest otwarty? Jeśli się nad tym zastanawiasz i liczysz na to, że IKEA Lublin jest otwarta, to… niestety, musimy Cię rozczarować. Sklepy IKEA od soboty są zamknięte. Dotyczy to także IKEA Lublin.
Koronawirus w Lublinie. Zamknięte żłobki. Co z opłatami?
Od soboty w całej Polsce zamknięte są żłobki i przedszkola. Dla wielu rodziców to poważne wyzwanie. Opieka dla maluchów organizowana jest tylko wówczas, gdy ich rodzice są pracownikami służby zdrowia. I tak na przykład w Lublinie taka sytuacja dotyczy 178 maluchów, uczęszczających do żłobków prowadzonych przez miasto.
Co z opłatami za żłobki, które nie działają? Od 29 marca do 9 kwietnia opłaty za publiczne żłobki w Lublinie nie są naliczane. Zwolnienie z opłat obowiązuje te dzieci, które nie uczęszczają w tym okresie do żłobka.
– Aby uniknąć naliczenia czesnego za czas nieobecności dzieci w żłobku w okresie od 29 marca do 9 kwietnia, rodzice proszeni są o podpisanie aneksów do umów – informuje Urząd Miasta Lublin. – Wypełniony, podpisany i zeskanowany aneks, który pobrać można ze strony Miejskiego Zespołu Żłobków, należy przesłać na adres poczty elektronicznej żłobka, do którego uczęszcza dziecko.
Więcej informacji o funkcjonowaniu żłobków i przedszkoli w Lublinie w czasie lockdownu – na stronach internetowych lubelskiego Ratusza: lublin.eu.