Dziś Wielkie Święto Pszczół. Sprawdzamy właściwości miodu

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne; pixabay.com/Oldiefan Dziś Wielkie Święto Pszczół. Sprawdzamy właściwości miodu

Dziś Wielkie Święto Pszczół. Coraz więcej z nich żyje w mieście! [AUDIO]

2018-08-08 20:37

Na 8 sierpnia przypada tzw. Wielki Dzień Pszczół. Same pszczoły są jednak małe, mierzą zaledwie 1,5 cm, ale bez nich świat przestałby istnieć.

Aktywiści i hodowcy protestują dziś przeciw stosowaniu pestycydów, szkodliwych dla pszczół. Chodzi o neonikotynoidy – na ich stosowanie, mimo zakazu Unii Europejskiej, pozwoliło Ministerstwo Rolnictwa. Sposobem na ochronę owadów mają być działania miast, które coraz częściej otwierają miejskie pasieki.

Miejska Pasieka Artystyczna na dachach CSK

i

Autor: Krzysztof Radzki, CrissArt Photography Miejska Pasieka Artystyczna na dachach CSK

>>> Ormiańska diaspora w Lublinie – tradycja, historia, rodzina, kuchnia [ROZMOWA, ZDJĘCIA]


My w ESKA INFO Lublin bierzemy pod lupę miód pochodzący z produkcji miejskiej. Jak przekonują specjaliści jest on w pełni wartościowy.

Pszczelarze przypominają więc, że wyróżniamy wiele gatunków miodu o niezliczonych właściwościach prozdrowotnych. – Miody wielokwiatowe, rzepakowe, gryczane pomagają na różne przypadłości. Np. rzepakowy jest dobry na wątrobę, drogi żółciowe, serce, naczynia wieńcowe, stan zapalny dróg oddechowych. Miód akacjowy z kolei jest bardzo łagodny i dobry na układ pokarmowy – tłumaczy jeden z pszczelarzy z Lublina.

Miód nie tylko pomoże nam w chorobie, ale także ozdobi nasze domy. Wyroby pszczelarskie to np. kit pszczeli, tzw. propolis, który ma zastosowanie w medycynie ze względu na właściwości bakteriobójcze. Nie zapominajmy o świecach robionych z wosku pszczelego, które wydzielają naturalny i przyjemny zapach.

Miejska Pasieka Artystyczna na dachach CSK

i

Autor: Krzysztof Radzki, CrissArt Photography Miejska Pasieka Artystyczna na dachach CSK

Nie można zapomnieć oczywiście o słodkościach z miodem w roli głównej. – To różnego rodzaju ciasta, kremy i słodycze, które powstają na bazie miodu albo w których miód jest podstawowym składnikiem. Kiedyś Polska słynęła z miodów pitnych i słodyczy miodowych. Z jednej strony mogliśmy sobie życie osłodzić, z drugiej strony były to naturalne medykamenty mówi cukiernik z Lublina.

>>> Tragiczny wypadek. Osobówka uderzyła w kombajn. Nie żyje 17-latka


Rodzaje i właściwości miodu. Posłuchaj!


>>> Sinice w kąpieliskach na Lubelszczyźnie. Gdzie można się kąpać? [MAPA]


Coraz więcej pasiek powstaje w centrach miast. W Lublinie ule są atrakcją turystyczną. Na dachach Centrum Spotkania Kultur stworzono łąkę i Miejską Pasiekę Artystyczną. Owady nie tylko zdobią budynek, ale i produkują miód. Placówka prowadzi też działania edukacyjne, które mają uświadamiać lublinian o roli pszczół dla środowiska.

Miejska Pasieka Artystyczna na dachach CSK

i

Autor: Krzysztof Radzki, CrissArt Photography Miejska Pasieka Artystyczna na dachach CSK

>>> Ekstremalne upały nad Polską, temperatury do 36 stopni! Wszystko przez „hiszpański pióropusz”

Zobacz TO WIDEO: