Prof. Starosławskiej bronią posłowie PiS, biskupi i Unia Onkologii

i

Autor: fanpage Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli - COZL Prof. Starosławskiej bronią posłowie PiS, biskupi i Unia Onkologii

COZL: Zarząd zwolnił dyrektorkę. Bronią jej biskupi, posłowie PiS i Telewizja Trwam

2016-02-12 10:49

Dyrektorka Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej decyzją Zarządu Województwa została zwolniona. Decyzja spotkała się z ostrym sprzeciwem biskupów, posłów PiS i Polskiej Unii Onkologii.  

Elżbieta Starosławska nie spełnia oczekiwań stawianych dyrektorowi Centrum. Zarząd Województwa swoją decyzję tłumaczy, że miała rozpowszechniać nieprawdziwe informacje oraz spowodowała spadek przychodów Centrum w 2015 roku o kwotę ponad 8 milionów złotych.

- Uznaliśmy, że dalsza współpraca z panią dyrektor jest niemożliwa, to dla dobra pacjenta – mówi Arkadiusz Bratkowski z Zarządu Województwa Lubelskiego.

Sprawę zwolnienia prof. Starosławskiej śledzi Michał Serkiz, reporter Radia ESKA.

Obecnie prof. Starosławska jest na zwolnieniu lekarskim, ale opublikowała oficjalne pismo. Tłumaczyła, że rozbudowywała tę placówkę i broniła jej samodzielności, a wypowiedzenie umowy zdaje się być jaskrawym przykładem zamachu na ten ośrodek. „Apeluję więc do wszystkich Państwa o mądrość i obronę tej onkologii, która służy całej społeczności. Nie dajcie sobie Państwo odebrać szpitala, który został zaplanowany na miarę potrzeb naszego Województwa”.

Środowiska katolickie stoją murem

W obronie Starosławskiej stają lubelski Biskup Mieczysław Cisło, prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski – Abel, Polska Unia Onkologii oraz posłowie PiS. Wszyscy apelują do władz Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o ponowne rozważenie tej decyzji.

Oświadczenie ks. dr bp Mieczysława Cisło

„Wyrażam daleko idące zaniepokojenie zaistniałą sytuacją. Odwołanie ze stanowiska Dyrektora Pani prof. Elżbiety Starosławskiej, która wraz z pracownikami i ludźmi dobrej woli stworzyła Centrum w jego obecnej formie, jako przodującego ośrodka onkologicznego w kraju powoduje zagrożenie dla dalszego istnienia i samodzielności tej jednostki, a co za tym idzie powoduje zagrożenie dla wszystkich mieszkańców naszego Województwa.”

Oświadczenie grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości

„Z oburzeniem przyjmujemy uchwałę Zarządu Województwa.Bezmyślna decyzja oznacza koniec marzeń mieszkańców i Lubelszczyzny na wykreowanie wzorem innych województw, kompleksowego systemu leczenia nowotworów. Zwycięstwo nieudolności w organizacji służby zdrowia na poziomie samorządu województwa Lubelskiego oraz partykularnych interesów, to wielka porażka chorych na nowotwory i ich najbliższych.”

Oświadczenie Polskiej Unii Onkologii

„Protestujemy przeciwko destrukcji spójnego, strategicznego i kompleksowego systemu walki z rakiem opartego m.in. o COZL jako integralnej części sieci regionalnych centrów onkologii tworzącej razem optymalny model szeroko pojętej opieki onkologicznej w Polsce. Zasługi Pani Profesor Elżbiety Starosławskiej w wieloletnim tworzeniu i kierowaniu COZL są nie do przecenienia i wszechstronna, aktywna działalność organizatorsko-naukowo-lecznicza Pani Dyrektor wraz z wykreowanym przez siebie Zespołem - zawsze wysoko oceniane były przez Zarząd i Radę Naukową PUO oraz przez całe środowisko polskich onkologów.”

Debata przed szpitalem

Przeciwko zwolnieniu prof. Starosławskiej są także pacjenci i pracownicy Centrum Onkologii. Ci wszyscy zebrali się wczoraj przed szpitalem na debacie przygotowanej przez Telewizję Trwam zaproponowaną przez związkowców. Wszyscy argumentowali, że wieloletnia historia i starania pokoleń zostaną zniweczone oraz że planowana fuzja szpitali wiąże się ze zwolnieniem ponad 500 pracowników COZL.

COZL ma już nowego dyrektora

Tymczasowym dyrektorem Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej został dr Maciej Kondratowicz-Kucewicz. Otwarty konkurs na dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej zostanie ogłoszony zgodnie z przepisami.