COZL szuka nowych metod walki z rakiem. Szpital prowadzi kilkadziesiąt badań klinicznych

i

Autor: unsplash.com // Louis Reed COZL szuka nowych metod walki z rakiem. Szpital prowadzi kilkadziesiąt badań klinicznych

COZL szuka nowych metod walki z rakiem. Szpital prowadzi kilkadziesiąt badań klinicznych [AUDIO]

2018-11-07 19:34

Szukają kolejnych metod walki z rakiem, sprawdzają, które są najskuteczniejsze. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej prowadzi teraz kilkadziesiąt badań klinicznych. Uczestniczą w nich pacjenci placówki. Dzięki temu mają dostęp do unikalnych leków i sposobów leczenia.

Badania kliniczne to te prowadzone m.in. w szpitalach, przy pomocy pacjentów. Mają potwierdzić skuteczność i bezpieczeństwo badanych leków. Zanim nowa substancja trafi do rąk lekarzy, jako zarejestrowany na rynku lek i zacznie być stosowana wśród pacjentów, musi przejść wszechstronne testy laboratoryjne, badania przedkliniczne i właśnie kliniczne.

Dyrekcja Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej podkreśla, że prace zlecają im renomowane firmy farmaceutyczne i ośrodki badawcze. W niektórych badaniach, ze względu na profesjonalną i wyspecjalizowaną kadrę, wiedzę lekarzy i wysokie standardy sprzętowe, lubelski szpital jest uważany za wiodący ośrodek w Polsce.

W Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej zapytaliśmy o szczegóły prowadzonych tam badań klinicznych.

>>> Lubelskie: 17-latek zginął po dopalaczach! Zażył „Louis Vuitton” [AKTUALIZACJA, AUDIO]


– Obecnie nasze badania koncentrują się na leczeniu nowotworów hematologicznych, nowotworów płuc, nowotworów piersi i układu pokarmowego, czy też nowotworów układu rozrodczego – mówi Paweł Pinkosz, kierownik Działu Badań Klinicznych w COZL. – Pacjenci mają w ten sposób dostęp do nowoczesnych metod leczenia.

>>> Łęczna: Ukradł samochód. Sam się zgłosił, gdy zobaczył swoje zdjęcie w sieci [AKTUALIZACJA]


W takich badaniach priorytetem jest bezpieczeństwo. – Żadne badanie nie może się odbyć, gdy nie spełnia wszystkich wymogów. Jednym z najważniejszych jest zezwolenie Komisji Bioetycznej – wyjaśnia Pinkosz. – Procedura przygotowania takich badań trwa wiele miesięcy. A same badania trwają od kilku miesięcy do kilku lat – zaznacza. Posłuchaj!


>>> Kiedy trasa kolejowa z Lublina do Warszawy? PKP podały nową datę

Zobacz TO WIDEO: