Zarząd województwa chce poinformować prokuraturę o popełnieniu przestępstwa przez dyrektor

i

Autor: Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli - COZL Zarząd województwa chce poinformować prokuraturę o popełnieniu przestępstwa przez dyrektor

COZL: Była dyrektor popełniła przestępstwo. Zarząd województwa składa doniesienie do prokuratury [AUDIO]

2016-03-15 18:05

Zamieszania wokół Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej ciąg dalszy. Zarząd województwa podpisał zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez prof. Elżbietę Starosławską.  

Po zleconym audycie i kontroli przeprowadzonej w Centrum Onkologii stwierdzono złamanie ustawy antykorupcyjnej. Według ustaleń była dyrektor szpitala miała współpracować z jedną z firm farmaceutycznych. Wobec Starosławskiej ruszyła również procedura odwołania ze stanowiska bez wypowiedzenia oraz skierowano do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych zawiadomienia o naruszeniu dyscypliny finansów.

Zarzuty są poważne

- Testowanie leków na pacjentach, badania kliniczne przeprowadzane w COZL. Jedna z firm dostarczała również leki do apteki szpitalnej na kwotę niespełna 15 925 027 złotych – wyjaśnia Sławomir Sosnowski, Marszałek województwa.

Dyrektor Starosławska w pięciu postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego złożyła nieprawdziwe oświadczenia, tym samym zamiast będąc wyłączoną z postępowań brała w nich czynny udział. Za składanie fałszywych zeznań Zarząd skieruje do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Posłuchaj co wynikło po kontroli w COZL. Materiał przygotował Adam Tykło, reporter Radia ESKA.

Zwolnienie dyscyplinarne

Starosławska powiązana umową zlecenie z firmą farmaceutyczną prowadziła badania nad lekami. Oferta firmy wygrywała pięciokrotnie w przetargach na zaopatrzenie szpitalnej apteki. Dyrektor wykonywała badania na zlecenie spółki, która w tym samym czasie otrzymywała zamówienia publiczne od Centrum Onkologii. Tym samym łamała zapisy ustawy antykorupcyjnej z tej przyczyny rozwiązanie jej umowy o pracę następuje w trybie dyscyplinarnym.

- Takich przetargów jest 5, wszystkie były 2013-2015. Wszystkie zakończyły się wygraną tej firmy. No chyba czerwone światło powinno się pani dyrektor zaświecić mając podpisane umowy zlecenia z firmą – mówi Małgorzata Wrzołek, radca prawny. 

Zarząd województwa stosowne zawiadomienie skieruje także do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. Wśród kolejnych zarzutów są: niewyłączenie się z postępowania o zamówienia publiczne, udzielenie zamówienia bez przetargów i zbyt wysokich kwot oraz udzielanie 12 zamówień na świadczenie usług zdrowotnych z naruszeniem ustawy o działalności leczniczej.

Prof. Starosławska w lutym została odwołana ze stanowiska dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. 

Dyrektor odpowiada

- W związku z informacjami płynącymi z Urzędu Marszałkowskiego, a upowszechnianymi przez lubelskie media, oświadczam, że działania urzędników marszałka Sosnowskiego naruszają moje dobre imię, bo nigdy i w żadnej sprawie nie składałam fałszywych oświadczeń. Ze spokojem oczekuję postępowania prokuratorskiego w tej sprawie – poinformowała media Elżbieta Starosławska,