Lublin: W trakcie poszukiwań IPN na Górkach Czechowskich znaleziono szczątki 14 osób

i

Autor: LUKASZ KACZANOWSKI/POLSKA PRESS/EASTNEWS

Kim byli zmarli?

Ciała 14 osób znalezione w Lublinie! Straszne odkrycie na placu zabaw

2023-05-12 15:18

Szczątki aż czternastu osób znalezione w Lublinie na Górkach Czechowskich! Odkryć dokonano m.in. na obecnym placu zabaw. Strasznego odkrycia dokonano podczas prac archeologicznych prowadzonych przez Instytutu Pamięci Narodowej. Kim byli zmarli, jak zginęli? Są pierwsze ustalenia, ale nadal jest wiele znaków zapytania.

Na Górkach Czechowskich w Lublinie odnaleziono kilkanaście nowych ciał. Jest komunikat IPN

W Lublinie jest pewne miejsce, o którym od dawna mówi się, że zginęło tam wielu ludzi i do dziś nie odnaleziono wszystkich ciał. To Górki Czechowskie, teren liczący sobie około 25 hektarów. Na temat tego, co dziś powinno się tam znajdować, toczył się w mieście długi spór zakończony nawet w 2019 roku referendum, nieważnym zresztą z powodu niskiej frekwencji, jednak pokazującym, że większość mieszkańców nie chce zabudowy tego miejsca. Co tam się działo? Na terenie Górek Czechowskich podczas II wojny światowej Niemcy przeprowadzali krwawe egzekucje. Do dziś znajdowane są ciała! Teraz dokonano kolejnych odkryć.

Setki ciał wykopanych z Górek Czechowskich. Teraz znaleziono kolejne. Nie wiadomo, kim była większość ofiar

Jak poinformowało dziś, w piątek 12 maja Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej, podczas prac archeologicznych prowadzonych ostatnio przez IPN odnaleziono szczątki 14 osób. Prace trwają i zostaną zakończone 19 maja. "Prace prowadzone są w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie" – podaje biuro. Jak wiele ciał czeka na odnalezienie? Wiadomo, że na przełomie 1947 i 1948 roku podczas ekshumacji wykopano aż 231 ciał, ofiar sześciu niemieckich egzekucji. Wiosną ubiegłego roku na terenie obecnego placu zabaw znaleziono fragmenty kości. Większości ofiar nie udało się rozpoznać.

Sonda
Czujesz się bezpiecznie w Lublinie?

Produkcje kręcone w Lublinie. Wiesz o nich wszystko? Sprawdź się w quizie!

Pytanie 1 z 10
O czym jest „Carte Blanche”?
Wystawa IPN - stan wojenny