Chłodniej w szkołach, ciemniej na ulicach. Lublin oszczędza w dobie kryzysu

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/frolicsomepl Chłodniej w szkołach, ciemniej na ulicach. Lublin oszczędza w dobie kryzysu

Kryzys w Lublinie?

Chłodniej w szkołach, ciemniej na ulicach. Lublin oszczędza w dobie kryzysu

2022-09-26 9:03

Obniżenie temperatury o ok. jeden stopień Celsjusza w wybranych szkołach i wcześniejsze wyłączanie oświetlenia miejskiego nad ranem – to niektóre sposoby na oszczędzanie, wprowadzone w Lublinie w związku z wysokimi cenami energii. Miasto rozważa też ograniczenie iluminacji budynków, fontann, pomników.

Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Zwiastuny kryzysu gospodarczego i drożyzny energetycznej odczuwają już nie tylko mieszkańcy Lublina, ale też samo miasto, które prąd czy ciepło kupuje w gigantycznych ilościach. Ceny szybują w górę, a samorząd szuka oszczędności i „tnie”, gdzie tylko może: latarnie gasną wcześniej, w szkołach jest i będzie chłodniej… A to nie koniec zmian.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Karnowski: "Nie powinno być przesuniętych wyborów samorządowych, ale przyspieszone parlamentarne" [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]

W Lublinie od czerwca wprowadzono korektę godzin włączania i wyłączania oświetlenia ulicznego, co również przekłada się na zmniejszenie zużycia energii. Chodzi o wcześniejsze o około 30 minut wyłączanie oświetlenia w porze porannej oraz późniejsze o pięć minut jego włączanie w porze wieczornej.

Z uwagi na wpływające w ostatnim czasie wnioski mieszkańców i zbliżający się okres jesienno-zimowy, zrezygnowano z późniejszego włączania oświetlenia w porze popołudniowo-wieczornej. Nadal natomiast obowiązuje zmiana w godzinach porannych i wcześniejsze o około 40 minut wyłączanie oświetlenia – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego ratusza, cytowana przez PAP.

Lublin: Chłodniej w szkołach. Temperatura spada

W miejskich placówkach oświatowych w Lublinie, tam gdzie było to możliwe, zdecydowano o obniżeniu temperatury ogrzewania w szkołach o ok. 1 st. Celsjusza. Jak przekonuje Góźdź – nie pogorszyło to komfortu cieplnego.

Regulacja parametrów węzła cieplnego w placówkach oświatowych już się rozpoczęła i potrwa do końca października. Dodatkowo prowadzone są spotkania z dyrektorami placówek oświatowych, podczas których przedstawiamy możliwości oszczędzania oraz racjonalnego korzystania z energii cieplnej. Średnie obniżanie temperatury w pomieszczeniach o 1 st. Celsjusza w sezonie grzewczym pozwala na zredukowanie zużycia ciepła o 5-8 proc., nie obniżając tym samym komfortu cieplnego – wyjaśnia Góźdź.

Lublin. Iluminacje pod znakiem zapytania? Miasto szuka oszczędności

Jak informują przedstawiciele Urzędu Miasta Lublin, aktualnie nie jest planowana rezygnacja z miejskiej iluminacji świątecznej. Jednak samorząd szuka oszczędności, więc pod uwagę brana jest zmiana sposobu i godzin jej funkcjonowania.

– Aktualnie analizowane są także możliwości ograniczenia zużycia energii elektrycznej elementów oświetlenia na Placu Litewskim czy deptaku, w szczególności iluminacji fontann, budynków, pomników i drzew, mając jednocześnie na uwadze konieczność zapewnienia bezpieczeństwa w tym centralnym punkcie miast – informuje Justyna Góźdź.

Sonda
Zauważasz drożyznę w sklepach?

Gigantyczny wzrost cen energii elektrycznej w Lublinie

W Lublinie aktualna umowa na zakup energii elektrycznej obowiązuje od 1 lipca br. do 30 czerwca 2024 r. Ceny na dostawę energii elektrycznej wzrosły o ponad 250 proc. w stosunku do poprzednio obowiązujących stawek, a nowe stawki na zakup energii elektrycznej dla zasilenia latarni w stosunku dwuletnim są wyższe od poprzednich o około 345 proc.