Ceny paliw w Lublinie wystrzeliły w górę. Ile dziś kosztuje tankowanie?

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/Engin_Akyurt Ceny paliw w Lublinie wystrzeliły w górę. Ile dziś kosztuje tankowanie?

Ceny paliw w Lublinie wystrzeliły w górę. Ile dziś kosztuje tankowanie?

2022-03-04 15:28

Ceny paliw w Lublinie wystrzeliły w górę. Wszystko przez wojnę na Ukrainie. Po brutalnej rosyjskiej agresji, wiele obszarów gospodarki przeżywa kryzys. Cena ropy poszła w górę, a w ślad za nią – ceny na stacjach. Ile dziś kosztuje tankowanie? Symboliczna cena sześciu złotych za litr „95” została już przekroczona. A to jeszcze nie koniec.

Nie jest lekko – odpowiada z delikatnym uśmiechem pracownica jednej ze stacji paliw w centrum Lublina, gdy pytamy o ceny paliw. Kierowcy mówią to samo. Nie ma chyba nikogo, kto nie zauważyłby dwóch rzeczy: paniki na stacjach po rosyjskiej agresji na Ukrainie i tego co stało się w tym tygodniu, gdy cena „95” przekroczyła kwotę sześciu złotych za litr. Wiele wskazuje na to, że najgorsze wciąż jeszcze przed nami.

Za najpopularniejsze paliwo, jakie lejemy do baków naszych samochodów, czyli benzynę bezołowiową E95 zapłacimy w Lublinie ok. 6,20 zł/l. Dokładnie taką kwotę wskazują cenniki i wyświetlacze na dystrubutorach Orlenu przy al. Spółdzielczości Pracy, ul. Mełgiewskiej czy stacji paliw obok Galerii Orkana. Na Mełgiewskiej za litr paliwa do diesla zapłącimy 6,45 zł, a za gaz 2,71. Ceny mkną w górę. – Są znacznie wyższe niż tydzień temu – przyznają kierowcy. Póki co z dużym zrozumieniem podchodzą do tego, co się dzieje.

– Wybuch wojny, która spowodowała, że cena ropy Brent przekroczyła poziom 100 dolarów za baryłkę oraz kilkusetzłotowe podwyżki cen paliw, jakie wstrząsnęły rynkiem hurtowym w Polsce przyczyniły się do tego, że kierowcy znacząco więcej niż przed tygodniem płacą za tankowanie" - stwierdzili analitycy portalu – informuje e-petrol.pl.

Według analiz ekspertów portalu w najbliższym tygodniu (między 7 i 13 marca) cena benzyny 98-oktanowej może ulokować się na poziomie 6,68-6,81 zł/l. Z kolei cena za benzynę Pb95 zapewne wyniesie średnio 6,33-6,49 zł/l – zakładają analitycy. Patrząc na dzisiejsze ceny na stacjach paliw, takie prognozy wydają się bardzo realistyczne.

W górę pójdzie też paliwo do diesli, a także gaz. Olej napędowy, jak prognozuje e-petrol, będzie kosztował 6,83-6,96 zł/l. Co z cenami autogazu? Dla tego paliwa oczekiwana jest cena na poziomie 2,95-3,09 zł/l.

E.petrol.pl zwrócił uwagę na „drastyczny” skok cen hurtowych, które wzrosły o kilkaset złotych za metr sześcienny i przypomniał, że ceny ropy są najwyższe od wielu lat. – W mijającym tygodniu cena ropy Brent zdecydowanie przekroczyła poziom 100 dolarów, notując w czwartek nowe wieloletnie maksima na poziomie 119,84 dolarów za baryłkę. Tak drogo na rynku naftowym ostatni raz było w 2012 r. – przypominają analitycy. W piątek po południu cena wynosiła ok. 112 dolarów za baryłkę.

Sonda
Jakie paliwo najczęściej tankujesz?