To nie tylko zwykła instalacja. To symbol, że tu można studiować jedną z ważniejszych nauk - matematykę. Butelka Kleina, która jest ustawiona przed Instytutem Matematyki i Technologii Innowacyjnych PWSZ Zamość to pokaźnych rozmiarów pomnik. Przede wszystkim jest też traktowany z lekkim przymrużeniem oka.
Dla studentów to butelka, której nie da się napełnić lub coś przypominającego trąbkę. Nie do końca rozumiały to też władze PWZS. - Pan profesor Mozgawa wpadł na pomysł, którego jako politolog w ogóle nie mogłem zrozumieć, że będziemy robili butelkę na terenie szkoły – wyjaśnia Jerzy Korniluk, kanclerz uczelni.
Posłuchaj historii powstania butelki Kleina w Zamościu. Materiał przygotowała Marta Buczak, reporterka Radia ESKA.
- Najpierw powstał projekt, rysunki, które przedstawiały butelkę Kleina jako coś, co można zrobić z materiału – mówi Witold Mozgawa, dyrektor Instytutu Matematyki i Technologii Innowacyjnych PWSZ – Ona jest z drutu stalowego.
Władze uczelni dostrzegają także powiązania butelki Kleina z życiem codziennym. Jak to możliwe? Uważają, że obie kwestie opierają się na geometrii.
Butelka Kleina jest ustawiona na stałe. Można ją oglądać na placu instytutu przy ulicy Zamojskiego w Zamościu.
![Butelka Kleina intryguje zamojskich studentów](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-wfNq-GLN5-NVro_butelka-kleina-intryguje-zamojskich-studentow-664x442-nocrop.jpg)
i
![Butelka stoi przez budynkiem Instytutu Matematyki](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-hd8Z-uFX9-Bdqa_butelka-stoi-przez-budynkiem-instytutu-matematyki-664x442-nocrop.jpg)
i