Nowa budowla w Zamościu zrobiona jest z drutu

i

Autor: Micah Elizabeth Scott, CC by 2.0, flickr.com Nowa budowla w Zamościu zrobiona jest z drutu

Butelka Kleina w Zamościu [ZDJĘCIA, AUDIO] Do czego służy studentom?

2015-10-24 10:21

Choć butelka zwykle kojarzy się studentom jednoznacznie, to ta jest wyjątkowa. Konstrukcja złożona z drutu stanie się teraz symbolem zamojskiej uczelni. To jedyna taka budowla w Polsce.

To nie tylko zwykła instalacja. To symbol, że tu można studiować jedną z ważniejszych nauk - matematykę. Butelka Kleina, która jest ustawiona przed Instytutem Matematyki i Technologii Innowacyjnych PWSZ Zamość to pokaźnych rozmiarów pomnik. Przede wszystkim jest też traktowany z lekkim przymrużeniem oka.

Dla studentów to butelka, której nie da się napełnić lub coś przypominającego trąbkę. Nie do końca rozumiały to też władze PWZS. - Pan profesor Mozgawa wpadł na pomysł, którego jako politolog w ogóle nie mogłem zrozumieć, że będziemy robili butelkę na terenie szkoły – wyjaśnia Jerzy Korniluk, kanclerz uczelni.

Posłuchaj historii powstania butelki Kleina w Zamościu. Materiał przygotowała Marta Buczak, reporterka Radia ESKA.

- Najpierw powstał projekt, rysunki, które przedstawiały butelkę Kleina jako coś, co można zrobić z materiału – mówi Witold Mozgawa, dyrektor Instytutu Matematyki i Technologii Innowacyjnych PWSZ – Ona jest z drutu stalowego.

Władze uczelni dostrzegają także powiązania butelki Kleina z życiem codziennym. Jak to możliwe? Uważają, że obie kwestie opierają się na geometrii.

Butelka Kleina jest ustawiona na stałe. Można ją oglądać na placu instytutu przy ulicy Zamojskiego w Zamościu.  

Butelka Kleina intryguje zamojskich studentów

i

Autor: Marta Buczak, Radio ESKA Butelka Kleina intryguje zamojskich studentów
Butelka stoi przez budynkiem Instytutu Matematyki

i

Autor: Marta Buczak, Radio ESKA Butelka stoi przez budynkiem Instytutu Matematyki