Burze z gradem, ściana deszczu i wichury to nie wszystko. IMGW wskazuje, gdzie będzie najgorzej. Pojawił się czerwony alarm

i

Autor: Shutterstock

Najnowsza prognoza

Burze z gradem, ściana deszczu i wichury to nie wszystko. IMGW wskazuje, gdzie będzie najgorzej. Pojawił się czerwony kolor

2024-07-11 8:26

Najnowsza prognoza IMGW i ostrzeżenia Instytutu zapowiadają pogodowe zamieszanie w Polsce. Z prognozy na czwartek (11 lipca 2024 r.) wynika, że za oknami rozpęta się prawdziwe szaleństwo. Synoptycy wskazują, gdzie w najbliższych godzinach będzie najgorzej.

Przed nami godziny pełne pogodowych anomalii. W nocy ze środy na czwartek, na wschodzie zachmurzenie będzie małe, a pozostałe obszary są poważnie zagrożone. Lokalnie spadnie nawet 40 mm deszczu! Parasole pójdą w ruch, a na drogach zrobi się bardzo ślisko. Od razu apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności.

- Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami, głównie w pasie od Pomorza i Warmii po Śląsk i Małopolskę. Początkowo lokalnie grad - podaje IMGW w prognozie synoptycznej. W centrum kraju zmierzymy się ze zjawiskiem nocy tropikalnej. Niestety, w ciągu dnia nie będzie lepiej, a wręcz przeciwnie.

- Uwaga! Dziś i w nocy (10/11 lipca 2024 r.) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr - taki alert RCB dostały tysiące Polaków.

Pogoda na dziś: Gwałtowne burze, ulewy i tropikalny upał w prognozie IMGW na czwartek

Prognoza na czwartek jest daleka od idealnej. Eksperci z IMGW wyliczają wszystkie niebezpieczne zjawiska, z jakimi zmierzą się Polacy i nawet doświadczeni specjaliści łapią się za głowy.

- Wystąpią burze z przelotnymi opadami deszczu, na wschodzie kraju także gradu. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz na zachodzie do 20 mm; na pozostałym obszarze do 35 mm, miejscami do 50 mm - prognozują synoptycy. - W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h, na wschodzie do 90 km/h - alarmują eksperci IMGW i publikują czerwone alerty.

Najgorzej będzie na wschodzie kraju, gdzie skumulują się burze i afrykański upał do 34 stopni Celsjusza. Na Podkarpaciu i Podlasiu słupki rtęci pokażą 32-33 stopnie. Od skwaru odpoczną mieszkańcy województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Na północnym zachodzie temperatury spadną na poziom poniżej 20 stopni. 

Burze i deszcze nie odpuszczą również kolejnej nocy. Zalecamy regularne obserwowanie ostrzeżeń IMGW i komunikatów lokalnych Centrów Zarządzania Kryzysowego.

QUIZ o pogodzie: Znasz te przysłowia? Udowodnij to w naszej zabawie

Quiz. Przysłowia o pogodzie

Pytanie 1 z 10
Gdy na święty Józef bociek przybędzie, to...
Burza wyrzuciła wiewiórcze dziecko z dziupli