Książnica spadki liczy od 15 lat

i

Autor: Joe Crawford, CC BY 2.0 , wikimedia.org Książnica spadki liczy od 15 lat

Biblioteki odchodzą do lamusa? Książnica zamojska liczy starty

2015-12-28 9:44

Niż demograficzny, zamościanie wyjeżdżają z miasta, zamiast książki wybierają internet. Książnica zamojska ma coraz mniej czytelników.

Ubywa przede wszystkim dzieci i młodzieży. Nieznacznie przybywa seniorów, ale aktywni seniorzy nigdy nie wypełnią luki po najmłodszych. Systematyczny, powolny spadek notowany jest od 15 lat.

- Do niedawna czytelnicy stanowili ¼ mieszkańców, teraz jest to już 24,1, a nawet 23,9 % - tłumaczy Halina Zielińska z działu promocji i upowszechniania czytelnictwa. - W toku 2000 osoby do 24 roku życia stanowiły prawie 60% całej grupy rejestrowanych czytelników, teraz jest to niecałe 40% - dodaje.

Posłuchaj ilu czytelników było kiedyś, a ilu jest obecnie. Materiał przygotowała Marta Buczak, reporterka Radia ESKA.

Obecnie w czytelni głównej przy ul Kamiennej i w filiach bibliotecznych jest zarejestrowanych około 15 tysięcy osób. Ale mimo spadku czytelnictwa, okazuje się że nie maleje ilość osób odwiedzających bibliotekę. W książnicy organizowane są spotkania autorskie i dyskusyjnego klubu książki, wystawy, wydarzenia dla dzieci i młodzieży. Można też bezpłatnie korzystać z internetu.