Termometr gorączka

i

Autor: pexels.com/zdjęcie ilustracyjne, Pexels.com

Mało kto o tym wie!

36,6 już nie! Jest nowa prawidłowa temperatura ciała zdrowego człowieka

2025-02-12 8:18

Na przestrzeni ostatnich lat dzięki nauce i technologii badacze dochodzą do różnorodnych wniosków, które pomagają w rozwoju wielu segmentów w naszym życiu. Jakiś czas temu postanowiono zająć się nawet temperaturą ciała człowieka i - jak się okazuje - powszechne 36,6, które uznawaliśmy za prawidłowe, nie jest już normą. Zdrowy człowiek ma inną temperaturę!

Lublin SE Google News

Spis treści

  1. Czy temperatura 36,6 jest normalna?
  2. Jaką temperaturę ma zdrowy człowiek? Pojawiły się nowe dane
  3. Dlaczego temperatura ciała człowieka ulega zmianie?

Czy temperatura 36,6 jest normalna?

W połowie XIX wieku średnia temperatura ludzkiego ciała wynosiła 37 stopni Celsjusza, a kwestię tę ustalił niemiecki lekarz Carl Wunderlich. Na przestrzeni kolejnych lat skorygowano jednak tę wartość do 36,6 stopni Celsjusza i do dziś ludzie na całym świecie uważają ją za standard - człowiek posiadający taką temperaturę uważany jest za zdrowego. Co ciekawe, jakiś czas temu ukazały się nowe badania zespołu naukowców z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii, które podważają powszechnie przyjętą wartość 36,6.

Jaką temperaturę ma zdrowy człowiek? Pojawiły się nowe dane

Choć jeszcze mało kto o tym wie, to okazuje się, że najnowsze badania dowiodły, iż średnia temperatura ciała człowieka cały czas spada - mniej więcej o 0,03 stopnia Celsjusza w ciągu 10 lat. Badacze z USA po wielu analizach doszli tym samym do wniosku, że 36,6 stopni Celsjusza nie jest już w teorii prawidłową temperaturą ciała. Co prawda nie ustalili oni nowej wartości, lecz uważają, że z pewnością jest ona niższa od aktualnie przyjętej.

Dlaczego temperatura ciała człowieka ulega zmianie?

Temperatura ludzkiego ciała ulega zmianie z kilku powodów. Jednym z kluczowych czynników są lepsze metody leczenia i tym samym poprawa zdrowia ludzi na całym świecie. Dodatkowo na przestrzeni lat zaczęliśmy lepiej i bardziej dbać o higienę, a dostęp do czystej wody nie jest już utrudniony w krajach rozwiniętych. To właśnie między innymi dzięki wymienionym powyżej powodom organizm zużywa mniej energii na walkę z różnymi chorobami, więc może się ochładzać.

Czytaj więcej o polskim samorządzie w serwisie Polski Samorząd

Sonda
Dbacie o swoje zdrowie?
Kiedy z gorączką u dziecka iść do lekarza?