W lubelskiej święconce powinny obowiązkowo znaleźć się baranki

i

Autor: Vladimir Alexiev, CC by 4.0, wikipedia.org W lubelskiej święconce powinny obowiązkowo znaleźć się baranki

Święconka w wersji lubelskiej! Co powinno się znaleźć w tradycyjnym koszyczku?

2017-04-15 10:08

Nie byłoby Wielkanocy bez tradycyjnej święconki. Na nią składa się używany tylko raz w roku niewielki koszyczek, w nim znajdują się wyjątkowe smaki i wyrafinowane ozdoby, a to wszystko pokryte haftowaną serwetą. Jak wygląda tradycyjna lubelska święconka?

Na początku – koszyk!

To nie tylko wiklinowe witki, lecz prawdziwe dzieła sztuki. Mogą być w różnych kolorach i kształtach, ale najważniejsze, aby zmieścił wszystko co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole.

Praca przy jednym małym koszyczku wymaga ogromnego nakładu pracy, a jego wyplatanie trwa nawet 3 godziny. - Potrzebna jest przede wszystkim plantacja wikliny. Jest mnóstwo przygotowań: uprawienie ziemi, koszenie wikliny, zwożenie, sortujemy długościami, później się ją gotuje 8 godzin w kotle, suszymy, moczymy, a później dopiero mamy materiał, który możemy wyplatać – tłumaczy Jan Matejko, który wikliniarstwem zajmuje się od ponad 20 lat.

Smakowite wnętrze!

Jajka, wędlina, chleb, ser czy baranek - tego nie może zabraknąć w tradycyjnej lubelskiej święconce. Jak się okazuje, nie może zabraknąć również... zieleni oraz elementów tradycji. Najważniejszymi są: staranność i szacunek do koszyczka.

- Musi być biały ser, wędlina, szynka pieczona, kiełbasa biała, babka wielkanocna, ale również baranek zrobiony z ciasta drożdżowego lub cukrowy. Całość kosza wielkanocnego musi być udekorowana pierwszą zielonością wiosenną, jak barwinek czy bukszpan – opowiada Elżbieta Wójcik, Cech Rzemiosł Spożywczych.

Baranek w wersji lubelskiej

Sam baranek, który znajdzie się w koszyczku wielkanocnym na Lubelszczyźnie ma niezwykłe znaczenie i obowiązkowe w nim miejsce. Może być cukrowy, drożdżowy, a nawet cytrynowy. Na straganach w Lublinie najwięcej jest tych drożdżowych i słodkich. Cukrowe baranek to jeden z najważniejszych symboli Wielkanocy – wyraża prostotę, słodycz i niewinność.

Serwety, które przykrywają święconkę, powinny być ozdobione haftem krzczonowskim.

Posłuchaj, jak można przygotować tradycyjnego lubelskiego baranka. Materiał przygotował Adam Tykło, reporter Radia ESKA.