Stopień alarmowy BRAVO w Lubelskiem. Jesteśmy zagrożeni? Co to oznacza?

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/TBIT

Stopień alarmowy BRAVO w Lubelskiem. Jesteśmy zagrożeni?

2022-04-01 9:12

Drugi stopień alarmowy BRAVO w woj. lubelskim i podkarpackim. Co to oznacza? Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia i przedłużył alerty obowiązujące od kilku tygodni przy granicy z Ukrainą. W całym kraju obowiązuje też trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) – dotyczący z kolei cyberprzestrzeni i bezpieczeństwa w niej. Czy jesteśmy zagrożeni?

Do 15 kwietnia będzie obowiązywał drugi stopień alarmowy BRAVO w woj. lubelskim i podkarpackim, a w całym kraju trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP – przekazało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alerty obowiązujące przy wschodniej granicy, obok brutalnie zaatakowanej przez Rosję i pogrążonej w wojnie Ukrainy, obowiązują od kilku tygodni. Są przedłużane co pół miesiąca. Niewykluczone, że w połowie kwietnia znów zostaną odnowione.

Stopień alarmowy BRAVO w Lubelskiem. Jesteśmy zagrożeni? Co to oznacza?

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające drugi stopień alarmowy (BRAVO) na obszarze województwa lubelskiego i podkarpackiego oraz trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju. Stopnie będą obowiązywały do 15 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59 – informuje w krótkim komunikacie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Jasnowidz Jackowski z wizją na kwiecień 2022. Czy Rosja napadnie Polskę?

Stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje premier. Są cztery stopnie alarmu: ALFA, BRAVO, CHARLIE i najwyższy DELTA – przypomina Polska Agencja Prasowa.

Wprowadzenie drugiego stopnia alarmowego BRAVO na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu ma związek z wojną w Ukrainie i napływem do Polski uchodźców zza naszej wschodniej granicy. Podwyższony poziom alertu obliguje służby i instytucje do wzmożonej czujności – dokładnie regulują to rządowe dokumenty. Stąd np. bardziej kontrolowane powinny być obiekty użyteczności publicznej (możliwość legitymowania, ograniczonego dostępu do części obiektów itp.). Takie zmiany wprowadzono m.in. na terenie wyższych uczelni czy urzędów działających w Lublinie. Policjanci i inne służby mundurowe mogą być wyposażani w broń długą – to też możemy zobaczyć np. na dworcach w Lublinie.

Sonda
Czujesz się bezpiecznie w Polsce?