Ożywili dawne wierzenia. Noc Świętojańska w Lublinie

i

Autor: Mariusz Mucha / Super Express Ożywili dawne wierzenia. Noc Świętojańska w Lublinie

Ożywili dawne zwyczaje! „Sobótka” w Skansenie w Lublinie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zobacz, jak wyglądała „Noc św. Jana” w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Już w dzień i wieczorem rozpoczęły się obrzędy i tradycje o wielowiekowej historii. W piątkowy (24.06) wieczór na wodzie unosiły się wianki, wokół płonęły ogniska, a spomiędzy dawnych chat słychać było ludowe pieśni.

Były warsztaty wyrabiania wianków, koncert i nauka pieśni sobótkowych, przedstawienie zespołu obrzędowego Hańsk… Były też wianki, uplecione przez lublinian, płynące po wodzie i poszukiwanie mitycznego kwiatu paproci. Zobacz, jak wyglądał „wieczór sobótkowy” i „wigilia św. Jana” w lubelskim skansenie!

Ogień, wianki i woda, czyli "Sobótka" w Lublinie

Dla Muzeum Wsi Lubelskiej w piątkowy (24.06) wieczór przybyło kilkaset osób! Chciały doświadczyć sobótkowych zwyczajów z Nocy Kupały czy Wigilii św. Jana, a więc tradycyjnych, pradawnych obrzędów na przesilenie letnie. W Lublinie nie ma lepszego miejsca, by przywołać ducha tradycji sprzed wieków, niż skansen.

Noc Kupały zawsze wydawała się magiczna. I odrobinę tej sobótkowej magii mogli też poczuć ci, którzy pojawili się w Muzeum Wsi Lubelskiej w piątkowy wieczór. Poznawali ludową medycynę opartą na ziołach, legendy o cudownym kwiecie paproci, uczyli się, jak wić wianki i śpiewali świętojańskie pieśni. Były opowieści o sobótkowych zwyczajach, konkursy dla najmłodszych i atrakcje dla nieco starszych.

Sonda
Czy obchodzisz Noc Kupały lub sobótki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE