Ożywili dawne wierzenia. Noc Świętojańska w Lublinie

i

Autor: Mariusz Mucha / Super Express Ożywili dawne wierzenia. Noc Świętojańska w Lublinie

Ożywili dawne zwyczaje! „Sobótka” w Skansenie w Lublinie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zobacz, jak wyglądała „Noc św. Jana” w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Już w dzień i wieczorem rozpoczęły się obrzędy i tradycje o wielowiekowej historii. W piątkowy (24.06) wieczór na wodzie unosiły się wianki, wokół płonęły ogniska, a spomiędzy dawnych chat słychać było ludowe pieśni.

Były warsztaty wyrabiania wianków, koncert i nauka pieśni sobótkowych, przedstawienie zespołu obrzędowego Hańsk… Były też wianki, uplecione przez lublinian, płynące po wodzie i poszukiwanie mitycznego kwiatu paproci. Zobacz, jak wyglądał „wieczór sobótkowy” i „wigilia św. Jana” w lubelskim skansenie!

Ogień, wianki i woda, czyli "Sobótka" w Lublinie

Dla Muzeum Wsi Lubelskiej w piątkowy (24.06) wieczór przybyło kilkaset osób! Chciały doświadczyć sobótkowych zwyczajów z Nocy Kupały czy Wigilii św. Jana, a więc tradycyjnych, pradawnych obrzędów na przesilenie letnie. W Lublinie nie ma lepszego miejsca, by przywołać ducha tradycji sprzed wieków, niż skansen.

Noc Kupały zawsze wydawała się magiczna. I odrobinę tej sobótkowej magii mogli też poczuć ci, którzy pojawili się w Muzeum Wsi Lubelskiej w piątkowy wieczór. Poznawali ludową medycynę opartą na ziołach, legendy o cudownym kwiecie paproci, uczyli się, jak wić wianki i śpiewali świętojańskie pieśni. Były opowieści o sobótkowych zwyczajach, konkursy dla najmłodszych i atrakcje dla nieco starszych.

Sonda
Czy obchodzisz Noc Kupały lub sobótki?