SW4 Solo potrafi samodzielnie startować, lądować i wykonywać polecenia

i

Autor: MAx 92, CC BY-SA 3.0, wikipedia.org SW4 Solo potrafi samodzielnie startować, lądować i wykonywać polecenia

Największy bezzałogowy śmigłowiec właśnie przechodzi testy! W Świdniku!

2016-03-26 9:12

Może latać zupełnie sam i wypełniać powierzone mu zadania. Prototyp SW4 Solo powstał w Świdniku i to tu jego młodsza córka przechodzi testy!

SW4 Solo to największy w Europie bezzałogowy śmigłowiec, może być kierowany przez pilota lub zdalnie sterowany. Jego dodatkową zdolnością jest oddanie kontroli maszynie, która dokończy wykonywanie zlecanych jej zadań. SW4 Solo jest lekki i jednosilnikowy. Choć maszyna powstała na bazie produkowanego w Świdniku SW4 to wszystkie systemy elektroniczne używane w śmigłowcu są nowe. To właśnie w miejscu powstania prototypu trwają jego testy techniczne – informuje TVP.

- Do tej pory lataliśmy w opcji „pilot bezpieczeństwa na pokładzie” - mówi Jan Cieśla, pilot testowy instruktor. - Lot automatyczny przy obecnej technologii jest bardziej precyzyjny niż lot ręczny wykonany przez człowieka – dodaje Cieśla. Śmigłowiec pierwsze testy ma już za sobą. Uczestniczył w misjach morskich i lądowych, a jego zadaniem było samodzielny start i lądowanie.

Maszyny bez załóg to przyszłość lotnictwa, pomysłów na zastosowanie takiej technologii nie brakuje.- Poczynając od akcji, transportu ludności, ale także w akcjach ratowniczych i wojskowych – mówi dr Tomasz Łusiak z Politechniki Lubelskiej.

SW4 Solo ma się rozwijać. Obecnie prezentowany jest rządom innych państw.