Lubelskie. Silny wiatr do 100 km/h i burze! IMGW bije na alarm! Czeka nas pogodowa masakra? [17.01.022]

2022-01-17 12:11

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem nawet do 100 km/h oraz burzami na terenie województwa lubelskiego. Alerty obowiązują w poniedziałek, 17 stycznia 2022. Szczegóły poniżej.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega mieszkańców województwa lubelskiego przed silnym wiatrem oraz burzami. Ostrzeżenie drugiego stopnia w trzystopniowej skali przed wichurami obowiązuje w poniedziałek (17 stycznia 2022) na terenie całego regionu do godz. 3.00 w nocy, 18 stycznia.

- Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, zachodni i północno-zachodni. Najsilniejsze porywy wystąpią nad ranem i w pierwszej części dnia – podają synoptycy IMGW.

Wydano też ostrzeżenie przed burzami, które obowiązuje na terenie całego województwa lubelskiego.

- Przez obszar województwa, z północy na południe, przemieszcza się strefa bardzo aktywnego frontu atmosferycznego, na którym występują burze. W najbliższych godzinach porywy wiatru mogą dochodzić do 90 km/h, a lokalnie nawet do 100 km/h – czytamy w komunikacie.

W niedzielę mieszkańcy całego kraju otrzymali alerty z rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Więcej: Alert RCB przed silnym wiatrem nawet 110 km/h! Mieszkańcy całego kraju dostali SMS-y

Potężna burza śnieżna dotarła do stolicy. Żywioł sieje spustoszenie
Sonda
Czy jesteście wrażliwi na zmiany pogody?

Silny wiatr w Lublinie i Lubelskiem 17.01.2022. Radar wiatru nie pozostawia złudzeń. Śnieżyce, burze i wichury na Lubelszczyźnie

Czekają nas połamane drzewa, brak prądu i zawalone drogi? Takie czarne scenariusze z prognozy pogody sprawdziły się już na północy Polski. Czy na Lubelszczyźnie 17.01.2022 będzie podobnie? Póki co zima powróciła w zaskakujący sposób. W poniedziałkowe przedpołudnie wielu mieszkańców Lublina było w szoku. Po spokojnym poranku przyszła… śnieżyca z burzą! Do tego porywisty wiatr. Tak było nie tylko w Lublinie, ale też w wielu miastach regionu. Chmury przynoszące te nietypowe, zimowe obrazy przesuwały się z północy na południe województwa – zgodnie z zapowiedziami synoptyków i komunikatem IMGW.

Opady śniegu sprawiły, że wiele dróg jest mokrych, a te rzadziej uczęszczane białe lub pokryte błotem pośniegowym. Lokalnie może być ślisko. Kierowcy, uważajcie!