Lubelskie: Potężne wichury. Burze i silny wiatr nadciągają z zachodu

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/Pezibear Lubelskie: Potężne wichury. Burze i silny wiatr nadciągają z zachodu

Lubelskie: Potężne wichury. Burze i silny wiatr nadciągają z zachodu

2022-02-17 8:37

Potężne wichury w województwie lubelskim. Burze i silny wiatr nadciągają z zachodu. W całym regionie obowiązuje ostrzeżenie I stopnia o silnym wietrze. Pierwszy poziom alertu IMGW oznacza, że skutki pogody mogą być groźne dla naszego zdrowia i życia oraz powodować zniszczenia. Potężny wiatr na Lubelszczyźnie. Kiedy przestanie wiać?

Już nawet w południowo-wschodnich powiatach woj. lubelskiego, gdzie wcześniej było spokojniej, „dotarł” wiatr z zachodu. Może powodować duże szkody i zniszczenia, a towarzyszyć mogą mu burze – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zobacz NA ŻYWO najważniejsze informacje o wichurach, które sieją zniszczenie w Polsce: Wichury w Polsce 17.02.2022. Orkan Dudley zabija w kraju. Niszczycielska moc żywiołu [RADAR WIATRU]

Od zachodu zbliża się strefa zachmurzenia oraz opadów deszczu, w trakcie przechodzenia której prognozowany jest silny wiatr, w porywach do 90 km/h. Strefa ta przemieszcza się w kierunku wschodnim – przekazali w czwartek rano synoptycy IMGW-PIB.

Na Lubelszczyźnie cały czas obowiązuje ostrzeżenie I stopnia o silnym wietrze. To pierwszy stopień alertu. Na zachodzie kraju jest gorzej – tam obowiązują ostrzeżenia wyższego poziomu, a to oznacza, że wichury są silniejsze i mogą spowodować większe straty. Niestety, silny wiatr szybko nie zniknie – wiało będzie także w najbliższych dniach.

Przez cały czwartek (17.02) na Lubelszczyźnie obowiązuje ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia o silnym wietrze na Lubelszczyźnie. Wszystko wskazuje na to, że zostanie też przedłużone w kolejnych dniach. Czego konkretnie możemy się spodziewać?

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 90 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Miejscami możliwe burze – ostrzegają synoptycy IMGW-PIB.

Potężny wiatr już w nocy i o poranku przewracał drzewa i obrywał ich gałęzie. Strażacy usunęli drzewo powalone przez wiatr, które w czwartek (17.02) rano zablokowało jeden pas ruchu na drodze krajowej nr 48 w miejscowości Sobieszyn na Lubelszczyźnie. W sumie w nocy podjęli 16 interwencji, z czego większość dotyczyła usuwania powalonych drzew i konarów z dróg.

Sonda
Czy boisz się silnego wiatru?
Wskoczył na busa i jeździł na dachu samochodu! Nagranie z Lubartowa