Oczyszczalnia ścieków Hajdów

i

Autor: Krzysztof Radzki, Radio ESKA Oczyszczalnia ścieków Hajdów

Gigantyczna inwestycja [ZDJĘCIA] Wodociągi, ścieki i miasto z innej perspektywy

2015-10-17 9:30

Uporządkowali i zmodernizowali – niby nic, ale za kwotę ponad 300 milionów złotych. Widzieliśmy efekty oraz to jak miasto wygląda z dachu oczyszczalni i w podziemiach.

Ogólnym celem wykonanego projektu było uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w mieście. O ponad 7 tysięcy zwiększono użytkowników systemu kanalizacji sanitarnej i o 82 sieci wodociągowej.

Realnym wymiarem projektu jest nie tylko odnowienie sieci miejskich, ale i poprawa smaku wody w kranach. Do sieci mogą zostać podłączone nowe domy i tereny inwestycyjne.

Łącznie wykonano 151,66 km prac. Zbudowano ponad 60 kilometrów kanalizacji sanitarnej i zmodernizowano 37,8 km. System wodociągowy uzupełniono o niespełna 4 kilometry i zmodernizowano 50 km z sieci użytkowej. Dwie miejskie inwestycje czyli oczyszczalnia Hajów i wodociągi Zemborzycka zostały odnowione.

Modernizacje zostały wykonane w ramach projektu Rozbudowa i modernizacja systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w Lublinie. Prace trwały od lipca 2007 roku. Cały koszt projektu to 311 milionów złotych z czego otrzymaliśmy 250 milionów dofinansowania.

Z aparatem byliśmy w oczyszczalni ścieków Hajów i stacji wodociągowej Zemborzycka.

Sami zobaczcie jak wygląda panorama Lublina i zmodernizowane urządzenia oczyszczalni z 35-metrowego budynku wydzielonej komory fermentacyjnej, a także zbiorniki, chlorowania i komora zasuw stacji wodociągowej.