W lubelskim żyje się lepiej niż rok temu, przynajmniej według danych Urzędu Statystycznego

i

Autor: Meditations, CCO Public Domain, pixabay.com W lubelskim żyje się lepiej niż rok temu, przynajmniej według danych Urzędu Statystycznego

W lubelskim żyje się lepiej! Mniej bezrobotnych, więcej domów! [AUDIO]

2016-04-15 10:54

Polepsza się sytuacja gospodarcza na Lubelszczyźnie. Urzędu Statystycznego policzył, jak bardzo poprawia się nasza jakość życia.  

Pracuje się lepiej

- Zmiany są dość wyraźne – mówi Krzysztof Markowski, dyrektor urzędu statystycznego. - Począwszy od zmniejszenia liczby osób bezrobotnych. Zarejestrowanych jest prawie 8% mniej niż było to rok wcześniej – wyjaśnia.

Pod koniec lutego 2016 roku liczba bezrobotnych, którzy zarejestrowali się w urzędach pracy wynosiła 113,2 tys. osób, zaledwie w ciągu miesiąca spadła o prawie 60 osób. Najwięcej ludzi bez pracy jest na wschodnim pograniczu województwa, czyli powiatach: włodawskim, chełmskim i hrubieszowskim, gdzie sięga do 17% do 21%. Średnia naszego województwa nieznacznie przekracza średnią bezrobocia krajowego wynoszącego 10,3%.

Posłuchaj, w których dziedzinach żyje się nam lepiej. Materiał przygotowała Edyta Jagieła.

Mieszka się lepiej

- Kolejną informacją jest wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Rozpoczętych budów w miesiącu lutym jest więcej w porównaniu do tego, co było rok wcześniej o ponad 60%, a tych które zostały oddane do użytkowania jest więcej o ponad 10% - tłumaczy dyrektor GUS. W ubiegłym roku, w samym Lublinie, do użytku oddano 515 mieszkań.

W lutym 2016 roku wydano o 105% więcej pozwoleń na budowę. Najwięcej mieszkań powstaje w powiatach: puławskim, lubelskim, łęczyńskim i mieście Lublin.

Lepsze jest także wynagrodzenie miesięczne. Za miesięczną pracę w sektorze przedsiębiorstw wynosi 3624,51 i jest wyższe o ponad 8% od roku poprzedniego.