Leczenie kasztanowców w Lublinie podzielone jest na etapy wiosenne, letnie i jesienne

i

Autor: Kapa65, CCO Public Domain, pixabay.com Leczenie kasztanowców w Lublinie podzielone jest na etapy wiosenne, letnie i jesienne

Miasto chroni kasztanowce! Uważaj na opaski na drzewach

2016-04-26 12:26

W Lublinie rozpoczyna się kolejny etap zwalczania szrotówka kasztanowcowiaczka. Wiosną na drzewach rozklejane są opaski lekowe. 

Rozpoczął się wiosenny etap zwalczania szrotówka kasztanowcowiaczka. Od dziś na drzewach kasztanowca zakładane są pierwsze opaski lepowe. Kolejne będą leczone w najbliższych dniach, zaczynając od kasztanowców w okolicy ul. Głębokiej, Miasteczka Akademickiego i al. Kraśnickiej. Do końca następnego tygodnia założonych zostanie blisko 2600 opasek na drzewach rosnących na miejskich skwerach, parkach, pasach drogowych i terenach użyteczności publicznej, rosnących przy placówkach oświatowych, czy ośrodkach pomocy społecznej.

Jak chronić przed szrotówkiem?

Kasztanowce białe, na początku roku są zabezpieczane przed owadami opaskami lepowymi. Te umieszczane są na wysokości około 150 cm. Dzięki nim zmniejsza się populację szkodnika i chroni drzewo przed pierwszym miotem. Opaski zdejmowane są z kasztanowców w połowie czerwca, później na kasztanowce naklejane są pułapek lepowych w koronach drzew.

Dzięki zabiegom pielęgnacyjnym lubelskie kasztanowce są zielone dłużej, nawet od 6 do 8 tygodni.

Akcja walki ze szrotówkiem w Lublinie trwa już od piętnastu lat. Pierwszy etap nałożenia opasek leczniczych to koszt około 30 tysięcy złotych.