
Śmiertelnie groźne zwierzęta w Polsce. Wcale nie musisz wyjeżdżać w tropiki, by je spotkać

Niedźwiedź brunatny
W Polsce występuje tylko w Karpatach i na Podkarpaciu – w Tatrach i Beskidach (głównie w Bieszczadach). Narażeni na kontakt z niedźwiedziem są więc głównie turyści lubiący górskie wycieczki.

Wilk
Wilka możemy spotkać w lasach, górach, a nawet na bagnach. Choć spotkanie z tym zwierzęciem może być groźne dla człowieka, tak naprawdę to wilki boją się ludzi bardziej niż ludzie wilków. Wilki atakują ludzi, kiedy czują się zagrożone.

Dzik
Dziki zamieszkują głównie lasy, ponieważ tam znajdują pokarm. Z powodu suszy pożywienia dla dzików jest coraz mniej, więc zwierzęta w poszukiwaniu jedzenia czasami zapędzają się nawet do centrum miast. Może to oznaczać niepożądane spotkanie z człowiekiem.

Żmija zygzakowata
Najczęściej ucieka przed napastnikiem, atakuje w sytuacji, gdy jest osaczona. W 30-60 proc. ukąszenie jest suche, bez jadu. Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o różnorakim działaniu: uszkadzającym układ nerwowy, powodującym martwicę tkanek, zmniejszającym krzepliwość krwi, zmiany rytmu pracy serca. Po ukąszeniu na skórze poszkodowanego zostają dwie charakterystyczne ranki. Ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych.

Kleszcz
Może przenosić choroby takie jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, rzadziej tularemia, anaplazmoza i babeszjoza. Może wywoływać również niebezpieczne choroby bydła.

Szerszeń
Typowym siedliskiem szerszeni europejskich są lasy liściaste. Gniazda zakładane są w dziuplach drzew, zwłaszcza dębów, a także w norach ziemnych, opuszczonych ulach, czasem na wolnym powietrzu, lecz w miejscach osłoniętych (np. pod okapem dachu). Jego użądlenie może być niebezpieczne dla osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych.

Osa
Buduje gniazda w ziemi, zwykle wykorzystując nory drobnych ssaków. Użądlenie osy pospolitej jest bolesne, ale dla większości ludzi nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, poza przypadkami osób uczulonych. W przypadku użądlenia osoby uczulonej należy skierować się jak najszybciej do lekarza. U uczulonego może wystąpić wstrząs anafilaktyczny.

Oleica krówka
Oleica krówka to chrząszcz, który staje się aktywny między kwietniem a czerwcem. Podczas sytuacji stresowych owad wydziela oleistą żółtą ciecz, zawierającą silnie trującą związek chemiczny - kantarydynę (zaliczaną do grupy terpenów), jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie. Dawkę śmiertelną dla człowieka stanowi 0,03 grama kantarydyny. Warto podkreślić, że jeden owad nie jest w stanie wyprodukować takiej ilości kantarydyny, aby zagrozić życiu człowieka. Może jednak silnie podrażnić skórę. Substancja staje się szczególnie niebezpieczna, gdy trafi do nosa lub oczu.

American bully
To utworzona w latach 80. XX wieku rasa psów. American Bully jest psem pogodnym i nieagresywnym, dającym się łatwo wyszkolić, jednak w rękach nieodpowiedzialnego właściciela potrafi być agresywny.

Pryszczel lekarski
Pryszczel lekarski, zwany potocznie "muchą hiszpańską", a także majką lekarską lub kantarydą. W celu samoobrony owad wytwarza silnie drażniącą substancję kantarydynę. Mechanizm polega na podrażnieniu narządów wewnętrznych człowieka (m.in. narządów płciowych), co powoduje ich przekrwienie.