Najlepsze miejsca na wyjątkowe selfie w Lublinie. Tu zrobisz zdjęcia, które zachwycą znajomych. Zobacz nasze propozycje
Najlepsze miejsca na wyjątkowe selfie w Lublinie. Tu zrobisz zdjęcia, które zachwycą znajomych. Zobacz nasze propozycje
7. Bulwar nad Bystrzycą
Krótki spacer nad rzekę, która płynie w pewnej odległości od wzgórza staromiejskiego.
7. Bulwar nad Bystrzycą
Widoki na zabudowę miejską przecudowne, a samo miejsce także ma wiele atutów.
7. Bulwar nad Bystrzycą
Ciszę, zapach trawy i szum drzew, niedaleko, a zarazem daleko od miasta.
6. Ulica Jezuicka
Tuż po przejściu przez Bramę Krakowską wystarczy skręcić w prawo.
Na ścianie kamienicy znajduje się okazały mural z widokiem szesnastowiecznego Lublina. Obraz pochodzi z dzieła Brauna i Hogenberga pt. "Civitates orbis terrarum", wydanego w 1618 r. w Kolonii.
6. Ulica Jezuicka
Tuż obok znajduje się Baszta Gotycka, zwana także Basztą Półokrągłą. Zbudowano ją w 1341 roku, została zrekonstruowana w latach 80-tych XX wieku.
5. Plac po Farze
Sam plac, jak też i widok na Zamek Lubelski rozpościerający się z niego warty jest uwagi. Odsłonione kilkanaście lat temu w efektowny sposób fundamenty kościoła nie dają wyobrażenia o wielkości wypełniającego przez kilkaset lat plac budynku. Kościół farny pw. Św. Michała – stąd nazwa placu – zbudowany został w XIII wieku. Jego wieża, bardzo wysoka górowała nad miastem. Ponoć zbliżający się do Lublina traktem lwowskim wędrowcy widzieli ją już z kilku kilometrów od miasta.
5. Plac po Farze
Niestety, z biegiem czasu kościół popadał w ruinę. Najpierw „ucięto” mu wieżę, jako zagrażającą przechodzącym w pobliżu ludziom, potem zaś, w 1846 roku rozebrano cały budynek. W 1857 roku powstał tu skwer miejski, ogrodzony ok. 1899 roku. Stopniowo to, co zostało po farze zaczęło żyć własnym życiem. I zamiast nikomu niepotrzebnych ruin stało się to miejsce ciekawym. W XX-leciu międzywojennym magistrat ufundował nasadzenia roślinne na obrysach murów. Jeszcze przed II wojną światową odsłonięto więcej fragmentów fundamentów kościoła. W czasie PRL rosły tu kwiaty w rabatach, była fontanna itp.
4. Uliczka ku farze
Takie miejsca potwierdzają, że Starówka w Lublinie jest miejscem fenomenalnym.
Trochę historii: to z pewnością jedyna ulica w Lublinie, która pojawiała się i znikała nie tylko z map, przez 200 lat nie było jej wcale. Malownicza i bardzo wąska. Osobliwie od strony ul. Grodzkiej zdawać by się mogło, że tak jak uliczki starówek miast południa Europy można ująć ją w rozpostarte ramiona. Można...Ul. Ku Farze już w XV wieku miała ważne znaczenie, biegł bowiem tamtędy rurociąg mistrza Jana, zasilający w wodę plac Rybny i znajdujący się tam targ rybny.
4. Uliczka ku farze
W drugą zaś stronę łatwo było przedostać się do kościoła farnego św. Michała, po którym dziś ostały się jedynie odrestaurowane kilkanaście lat temu pozostałości. Stąd właśnie nazwa – Ku Farze.
I choć naprawdę niewielka, odegrała ważną, choć tragiczną rolę. W XVI stał przy niej drewniany domek, licha, kryta gontem chatka, w której w nocy z 7 na 8 maja 1575 wybuchł pożar, rozprzestrzeniając się na całe miasto i niszcząc je prawie doszczętnie.
4. Uliczka ku farze
A co z jej zniknięciem na 200 lat? Otóż w XVIII wieku uliczkę zamurowano, rozbudowując kamienicę przy ul. Grodzkiej 14. Przejście, już tylko jako bramę w budynku odnowiono w 1954 roku przy okazji prac przy odbudowie Starego Miasta ze zniszczeń wojennych.
3. Mural przy Czechówce
Tuż przy wyjściu z Vivo, tym od strony Starego Miasta jest coś, co pozwoli zanurzyć się w Lublinie, którego już nie ma. W 2017 roku, przy okazji Jubileuszu 700-lecia Lublina powstał unikatowy mural: ma długość około 100 metrów i zdobi mur przy zabudowanej w tym miejscu rzece. To kolaż zdjęć znanego fotografa Stefana Kiełszni (1911-1987), które powstały przed II Wojną Światową.
Pokazuje lubelskie ulice, gdzie język polski miesza się z jidysz. Obok jest plan Lublina z 1928 roku oraz poemat Jakuba Glatsztejna “Lublinie, moje święte miasto” przetłumaczony z jidysz. Zdecydowanie warto.
2. Galeria Vivo
„Świątynia konsumpcji“ mieszcząca się przy al. Unii Lubelskiej ma także inne oblicze. Wystarczy dostać się na ostatnie piętro i wejść na dach kompleksu. Zrobiono tam ogród z alejkami i ławkami. Widok na Stare Miasto, ale także na Kalinowszczyznę, Tatary, Bronowice przepiękny.
2. Galeria Vivo
Sprawne oko dostrzeże komin elektrociepłowni i majaczące wieżowce Czubów.
1. Wzgórze Czwartek
Górujący ponad doliną Czechówki (płynącej w tym miejscu w tunelu) kościół pw. św. Mikołaja to jedna z najstarszych świątyń lubelskich. To także miejsce, gdzie odkryto najstarsze ślady osadnictwa ludzi, jeszcze z VI wieku naszej ery. Ale nie o tym.
1. Wzgórze Czwartek
Za kościołem znajduje się plac z dzwonnicą, który kończy się nagle urwiskiem. Stamtąd lubelskie Stare Miasto wygląda przepięknie. Nie dziwota, że robione z tego miejsca fotografie były chyba najczęstszym ujęciem publikowanym na pocztówkach.
Najlepsze miejsca na wyjątkowe selfie w Lublinie. Tu zrobisz zdjęcia, które zachwycą znajomych. Zobacz nasze propozycje
Nasze propozycje znajdziecie na kolejnych zdjęciach.