Zachwyca!

Dworzec Metropolitalny w Lublinie zachwyca! Wkrótce odjadą z niego pierwsze autobusy

2023-12-04 12:56

Budowano go dużo dłużej niż planowano, kosztował także sporo więcej niż zakładano, ale już jest. I jest piękny, robi kolosalne wrażenie. Kto? Dworzec Metropolitalny w Lublinie, który oficjalnie dostał już pozwolenie na użytkowanie. Pierwsze autobusy pojadą z niego na początku 2024 roku.

O tym, że Dworzec Główny PKS w Lublinie "dusi się" w ścisłym centrum Lublina mówiono już od dawna. Położony u podnóża Starego Miasta nie był, mówiąc oględnie, wizytówką mającego spore aspiracje Lublina. Wkrótce zostanie po nim tylko zabytkowy budynek dworcowy, a cały ruch skierowany zostanie na Dworzec Metropolitalny. Ten położony jest na rozległym placu tuż obok dworca PKP. Tam, gdzie onegdaj była ulica Dworcowa, stanowiska autobusowe, budynki byłej gazowni, komis samochodowy, budki z hot dogami... O dziwo nowoczesna bryła (chwalona przez branżowe czasopisma na całym świecie) nowego budynku nie gryzie się z monumentalnym gmachem wybudowanego pod koniec XIX wieku dworca kolejowego. Ładnie to wygląda.

Budowa ruszyła w styczniu 2021 roku. - Sercem całej inwestycji jest budynek dworca, który będzie obsługiwał autobusy komunikacji miejskiej, pozamiejskiej i dalekobieżnej. Dodatkowo wokół dworca powstanie zupełnie inny układ drogowy, który usprawni ruch i komunikację nowego obiektu. Dominującymi materiałami w bryle budynku dworca są szkło i beton. Obok budynku głównego powstaną niezależne perony autobusowe przykryte szklanym dachem wspartym na filarach, które jednocześnie spełnią funkcję ozdobną poprzez ażurowe, lekkie elementy inspirowane ludowymi wycinankami - informowali niedługo potem urzędnicy.

W końcu jest. - Można na niego patrzeć godzinami. Dziś zaglądamy do środka lubelskiego Dworca. Z pozwoleniem na użytkowanie prezentuje się jeszcze bardziej okazale. Już niebawem zaprosimy Was na dni otwarte tego słynnego już na całą Polskę obiektu. Pierwsze autobusy odjadą z Dworca Lublin z początkiem 2024 roku - zapowiadają urzędnicy.

Ten dworzec niszczeje od lat. Pasażerowie w końcu doczekają się remontu
Sonda
Dworzec Metropolitalny w Lublinie to dobra inwestycja?